• Odbierz prezent
Podstawowe kroki do kupna kontraktów terminowych. Co musisz zrobić, zanim kupisz kontrakt terminowy futures?
fot. freepik.com

Zanim zaczniesz korzystać z lewarowanych kontraktów na warszawskiej giełdzie, musisz najpierw… uzyskać do nich dostęp. A to wcale nie jest takie oczywiste, bo informacji na ten temat jest jak na lekarstwo. Na szczęście mam dla Ciebie pigułkę wiedzy dokładnie w tej kwestii.

 

Gdzie możesz uzyskać dostęp do kontraktów terminowych?

Witam Cię w kolejnej, dziewiątej lekcji naszej serii Z dźwignią na GPW, którą przygotowujemy dla Ciebie we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie. Wiesz już mniej więcej jak działają kontrakty terminowe, w jaki sposób transakcje są zabezpieczane, a także jakie cechy warto posiadać, by z powodzeniem korzystać z kontraktów futures. Zapewne na pamięć znasz też ostrzeżenie o wysokim ryzyku inwestycyjnym, jakie wiąże się z otwieraniem pozycji za pomocą lewarowanych instrumentów pochodnych i wiesz, że futuresy nie są produktem dla każdego uczestnika rynku.

Skoro podstawy mamy za sobą, to nadszedł czas na otwarcie pierwszych pozycji za pomocą futuresów. No właśnie, tylko jak to zrobić? Zakładam, że skoro interesujesz się kontraktami terminowymi, to nie należysz do grona osób, które jeszcze nigdy wcześniej nie miały rachunku maklerskiego (a jeżeli tak jest, to zastanów się jeszcze raz czy futuresy rzeczywiście będą instrumentem odpowiednim dla Ciebie na sam początek przygody z giełdą), a do korzystania z kontraktów terminowych notowanych na warszawskiej giełdzie będziesz potrzebował właśnie standardowego konta maklerskiego, z którego dotychczas korzystałeś zapewne głównie do transakcji akcjami spółek giełdowych. No właśnie, ale po zalogowaniu się na platformę lub aplikację mobilną naszego domu maklerskiego okazuje się, że gdy chcemy otworzyć jakąś pozycję z wykorzystaniem futuresów, to albo nie możemy ich w ogóle wyszukać (np. po symbolu), albo pojawia się komunikat, że nie możemy zawierać transakcji na instrumencie tego typu. Dlaczego tak jest?

Transakcje z wykorzystaniem kontraktów terminowych są rozliczane w inny sposób niż np. te na akcjach spółek, chociaż w obu przypadkach zajmuje się tym ta sama instytucja - KDPW. 

 

Oprócz tego, futuresy i opcje są instrumentami lewarowanymi, dlatego też nasz dom maklerski może wymagać od nas dodatkowego zapewnienia, że jesteśmy świadomi ryzyka związanego ze spekulacją z wykorzystaniem dźwigni finansowej.

 

Formalności, które musisz załatwić, aby mieć możliwość spekulacji na kontraktach

Zacznijmy od tego, że większość polskich domów maklerskich oferuje nam również dostęp do kontraktów terminowych z GPW. Jeżeli mamy wątpliwości czy nasz DM należy do tej grupy, najłatwiej będzie wpisać w wyszukiwarce jego nazwę z dopiskiem “kontrakty terminowe” albo zadzwonić na infolinię. Część biur będzie wymagała od nas podpisania aneksu do umowy świadczenia usług maklerskich, w którym zapewnimy, że jesteśmy świadomi ryzyka utraty kapitału, a nawet poniesienia strat wyższych niż nasz depozyt podczas korzystania z futuresów i opcji.

Dom maklerski może wymagać od nas wypełnienia po raz kolejny ankiety dotyczącej Profilu Inwestora (w zgodzie z regulacjami Mifid II), żeby upewnić się czy mamy wystarczającą wiedzę do korzystania z kontraktów terminowych. Jeśli dotychczas ignorowaliśmy tę ankietę i jej nie wypełniliśmy, to dla naszego DM jest to równoznaczne z tym, że nie odpowiedzieliśmy na żadne z pytań - czyli efekt jest taki sam, jak gdybyśmy wypełnili ankietę bez jakiejkolwiek dobrej odpowiedzi. Dlatego też, w niektórych DM może się okazać, że nawet nie będziemy mogli złożyć wniosku o dostęp do kontraktów terminowych, jeśli wcześniej nie wypełnimy ankiety Mifid II albo udzielimy niepoprawnych odpowiedzi. W różnych DM trafimy na różne pytania, podam kilka przykładowych, które akurat dotyczą futuresów:

 

Wybierz 3 prawidłowe odpowiedzi:

 • Kupując kontrakt terminowy lub wystawiając opcję należy liczyć się z tym, że wartość poniesionej straty może przekroczyć wartości depozytu początkowego.
 • Do wystawienia opcji niezbędne jest wniesienie depozytu zabezpieczającego.
 • Biuro maklerskie / Dom Maklerski nie może zamknąć pozycji w instrumentach pochodnych na rachunku klienta, jeśli klient nie złożył odpowiedniego zlecenia.
 • Złożenie zlecenia sprzedaży kontraktu terminowego możliwe jest wyłącznie w przypadku posiadania tego instrumentu na rachunku.
 • Akcje mogą być instrumentem bazowym dla instrumentu pochodnego.

Które z niżej wymienionych instrumentów finansowych charakteryzują się wykorzystaniem dźwigni finansowej?

 • akcje, obligacje
 • kontrakty terminowe, opcje, pary walutowe, kontrakty na różnice kursowe
 • tytuły uczestnictwa funduszy inwestycyjnych otwartych
 • nie wiem

Jeśli inwestor posiada otwartą pozycję krótką na parze walutowej EUR/USD i kurs EUR/USD rośnie, wówczas inwestor:

 • zarabia
 • traci
 • żadne z powyższych
 • nie wiem

 

Jak widzisz, pytania są bardzo podstawowe, więc jeśli nie jesteś pewny co do odpowiedzi, to chyba odpowiedni czas na to, by wrócić do poprzednich odcinków Z dźwignią na GPW

 

Przyznanie numeru NKK. Numer Klasyfikacyjny Klienta. Czym jest NKK?

Jak wcześniej wspomniałem, rozliczenie kontraktów terminowych na GPW odbywa się na innych zasadach niż np. w przypadku akcji. Akcje i fundusze notowane na giełdzie są rozliczane na zasadach T+2 (czyli w ciągu dwóch sesji od dnia przyjęcia zlecenia), natomiast kontrakty terminowe są rozliczane codziennie, po każdej sesji (czyli: T+0). W obu przypadkach zajmuje się tym ta sama instytucja, czyli KDPW. W przypadku futuresów i opcji musimy jednak posiadać odpowiedni depozyt zabezpieczający i utrzymywać go na poziomie, który pozwoli nam zachować otwartą pozycję pomiędzy kolejnymi sesjami. A do tego potrzebujemy indywidualnego konta rozliczeniowego, które prowadzi właśnie KDPW. Żeby móc korzystać z instrumentów pochodnych na GPW i aby KDPW mogło otworzyć nam konto rozliczeniowe, musimy posiadać tzw. NKK, czyli numer klasyfikacyjny klienta. Wniosek o przyznanie NKK jest darmowy i możemy złożyć go z poziomu naszego domu maklerskiego - tutaj procedura może się różnić w zależności od tego, gdzie mamy rachunek, ale w większości BM można załatwić to wypełniając formularz online (KDPW ma tydzień na przyznanie nam NKK). Gdy już NKK zostanie nam przyznany, to możemy korzystać z niego na różnych rachunkach maklerskich w różnych DM, nie musimy wyrabiać go ponownie przy założeniu konta w innym biurze.

 

Czy Dom Maklerski może zabronić mi korzystania z kontraktów futures?

Tak, DM ma nawet taki obowiązek, jeśli nie wypełnisz ankiety Profilu Inwestora lub odpowiedzi, które udzielisz będą niepoprawne


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk