• Odbierz prezent
Podbicie kursu dolara USD. Polski złoty najsłabszą walutą. Bilans dnia – więcej nerwowości w końcówce tygodnia

Piątek przynosi nieznaczne podbicie kursu dolara USD, co można bardziej tłumaczyć lokalnymi tematami, ale nie tylko – rośnie ryzyko wzrostu awersji do ryzyka.

Dzisiaj widoczna była zwłaszcza słabość europejskich walut,

w tym funta – ten wpierw zyskał po wczorajszej wypowiedzi szefa KE o możliwości renegocjacji umowy Brexitu, jeżeli Wielka Brytania przedstawi sensowne, alternatywne rozwiązania dla irlandzkiego backstopu, aby później wykasować cały ruch po tym, jak pojawiły się wątpliwości na ile słowa Junckera były konsultowane z innymi politykami w UE i czy będzie w ogóle czas na dokonanie jakichkolwiek zmian (może być to proces rozłożony na miesiące), zwłaszcza, że Wielka Brytania wciąż próbuje negocjować z Irlandią jakieś rozwiązania.

Bilans dnia – więcej nerwowości w końcówce tygodnia - 1

Wykres dzienny kursu funta do dolara GBPUSD

Na dziennym ujęciu widać, że dzisiejsza świeca nie może napawać optymizmem, ale jeżeli zakończymy handel tam gdzie teraz (okolice 1,2480), to być może znajdzie się miejsce na nieznaczne odreagowanie. Co do kolejnych dni, to warto zwrócić uwagę na spadkowe dywergencje na RSI 9, które mogą zapowiadać głębszą korektę ostatnich zwyżek.

W przypadku kursu euro do dolara

EURUSD można odnieść wrażenie, że rynek zaczął już pozycjonować się pod poniedziałkowe szacunki indeksów PMI dla przemysłu w strefie euro – gorsze dane mogą uciszyć głosy tych buntowników w Europejskim Banku Centralnym, którzy byli przeciwko nadmiernemu luzowaniu polityki. W efekcie notowania połamały ważne lokalne wsparcie przy 1,1025 i zbliżyły się po południu do bariery 1,10.

Bilans dnia – więcej nerwowości w końcówce tygodnia - 2

Wykres dzienny kursu euro do dolara EURUSD

Niemniej najsłabszą waluta był dzisiaj polski złoty.

Zaszkodziła ewidentnie informacja o terminie wyroku TSUE ws. kredytów frankowych, co w połączeniu ze specyfiką piątkowego handlu (domykanie pozycji), oraz spadającym kursem euro do dolara EURUSD dało efekt jaki widać poniżej na wykresie. Pytanie, co na to krajowi decydenci?

Bilans dnia – więcej nerwowości w końcówce tygodnia - 3

Wykres dzienny kursu dolara do złotego USDPLN

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk