• Odbierz prezent
Podaż nowych powierzchni biurowych: rekordowo wysoka
fot. freepik.com

W 1q22 podaż nowych powierzchni biurowych była rekordowo wysoka. Absorpcja w 1q22 była również zaskakująco wysoka (219 tys. m2 ), jednak nie na tyle, aby zatrzymać wzrost pustostanów. Wyłączając rynek katowicki, przyrost pustostanów był bardzo ograniczony (21 tys. m2 ). W kolejnych kwartałach podaż zdecydowanie wyhamuje. Popyt brutto pozostał wysoki a czynsze stabilne. W 1q22 zasoby powierzchni biurowej w kraju przekroczyły 12,5 mln m2 .

 

Podaż nowych powierzchni biurowych: rekordowo wysoka - 1

 

 

Nowa podaż wyniosła 337 tys. m2 najwięcej od początku covid, podaż koncentrowała się w regionach

Nowa podaż w 1q22 (337 tys. m2 ) była najwyższa w okresie od wybuchu epidemii oraz historycznie najwyższa w 1q roku, koncentrując się bardzo silnie na rynkach regionalnych (244 tys. m2 ). Wzrost nowej podaży ma charakter krótkotrwały i wynika ze zdarzeń losowych, jak i kumulacji oddawania do użytku obiektów, których budowę opóźniły zakłócenia spowodowane epidemią covid.

Podaż nowych powierzchni biurowych: rekordowo wysoka - 2

 

Nowa podaż w stolicy obecnie wchodzi w okres silnego spadku. W regionach również będzie łagodnie spadać

Licząc 4q skum nowa podaż wyniosła na koniec 1q22 674 tys. m2 (w tym 422 tys. m2 na rynkach regionalnych) i była niższa r/r o około 19%. Podaż na rynkach regionalnych będzie powoli obniżać się, pod koniec 2023 osiągnie około 340 tys. m2 rocznie. W stolicy natomiast okres wysokiej podaży już się skończył, nieznaczne odbicie nastąpi w 2024. Z dużych obiektów rozpoczętych przed covid jedynie Varso Tower nie posiada jeszcze pozwolenia na użytkowanie.

Podaż nowych powierzchni biurowych: rekordowo wysoka - 3

 

 

***Materiał pochodzi z raportu: “Nieruchomości komercyjne - Analizy Nieruchomości”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk