• Sklep
  • Odbierz prezent
Bitcoin kryptowaluty podatki

W ostatnim  czasie poinformowano, że pewne kanadyjskie miasto wprowadza program pilotażowy dotyczący płacenia podatków w kryptowalucie Bitcoin. Nie jest to pierwsze tego rodzaju rozwiązanie. Podobne zostało wprowadzone w USA i planowane są kolejne. Czy jest dużo chętnych na korzystanie z tej możliwości?

 

Portal CBC poinformował, że miasto Innisfil w stanie Ontario w Kanadzie uruchamia program pilotażowy, który umożliwi mieszkańcom płacenie podatku od nieruchomości za pomocą kryptowalut. 27 marca rada miasta zagłosowała nad przyjęciem tego programu.

Według informacji portalu CBC, miasto Innisfil w partnerstwie z projektem przetwarzania płatności kryptowalutowych – Coinberry Pay, umożliwi mieszkańcom miasta płacenie podatków w Bitcoinie (BTC), aby następnie ta kryptowaluta została wymieniona na dolary kanadyjskie, a płatność została przesłana do odpowiedniego urzędu. Zakłada się, że w późniejszym czasie ta inicjatywa obejmie także wsparcie innych kryptowalut, w tym Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH) i Ripple (XRP).

Burmistrz Innisfil – Lynn Dollin powiedziała w rozmowie z CBC, że nowy program pilotażowy dotyczący płatności pokazał, że dla społeczności tego miasta priorytet stanowią innowacje.

Warto wspomnieć, że w 2017 r. to liczące 36 000 mieszkańców miasto uruchomiło dofinansowany z podatków program współdzielenia transportu (ridesharing) w partnerstwie z Uberem. Program ten nazwano „Innisfil Transit”.

 

Podatki w USA

W listopadzie 2018 r. w USA, stan Ohio umożliwił firmom płacenie podatków używając kryptowaluty Bitcoin. Firmy mają tam możliwość płacenia w ten sposób 23 różnych podatków za pośrednictwem portalu internetowego założonego przez urząd skarbowy. Podczas, gdy ta nowa inicjatywa ma na celu ułatwienie firmom płacenia podatków, prawdopodobnie tylko dwie firmy skorzystały w ostatnim roku z nowego serwisu.

 

Czytaj także: Bitcoin - czy będzie można płacić nim podatki?

W ostatnim czasie poinformowano, że jeden z amerykańskich stanów zdecydował się na akceptowanie płatności podatków w kryptowalucie Bitcoin. Czy znana kryptowaluta szybko zostanie przyjęta jako oficjalny środek płatności? Jak to wygląda w innych stanach?   25 listopada magazyn Wall Street Journal .. Czytaj
Bitcoin - czy będzie można płacić nim podatki?

W lutym 2019 r. natomiast prawodawcy stanu Kalifornia zaproponowali projekt ustawy, pozwalającej firmom związanym z branżą konopi płacić opłaty i podatki w stablecoinach. Ustawa ta pozwoliłaby urzędom przyjmować płatności w kryptowalutach powiązanych z fizycznymi aktywami lub tradycyjną walutą od firm związanych z konopiami. W ten sposób mogłyby one płacić podatki akcyzowe i związane z uprawą. Obecnie projekt został przekazany do dalszego rozpatrzenia.

 

Kanadyjska Agencja Podatkowa zbiera dane

Na początku marca magazyn Forbes informował, że Kanadyjska Agencja Podatkowa (Canada Revenue Agency) zbierała dane od inwestorów związanych z kryptowalutami. Otrzymali oni do wypełnienia obszerne kwestionariusze, dotyczące ich aktywności związanej z kryptowalutami w ciągu ostatnich lat. Agencja prosiła ich o wyjaśnienie licznych punktów dotyczących tych inwestycji. Była zainteresowana tym, w jaki sposób i za czyim pośrednictwem nabyli oni te aktywa oraz czy korzystają z usług i funduszy kryptowalutowych zwiększających anonimowość.

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestorka. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk