• Odbierz prezent
Podatek od sprzedaży detalicznej spowoduje wzrost cen benzyny i oleju napędowego
fot. freepik.com
  • Podatek od sprzedaży detalicznej, który obowiązuje od 1 stycznia br., przyczyni się w nadchodzących tygodniach do wzrostu cen paliw na stacjach benzynowych.
  • Konfederacja Lewiatan apeluje, aby sprzedaż paliw nie była objęta podatkiem od sprzedaży detalicznej.

      Podatek od sprzedaży detalicznej spowoduje wzrost cen benzyny i oleju napędowego  - 1

Lista firm, które muszą zapłacić nowy podatek jest dużo szersza niż tylko sieci handlowe. Obowiązek ten dotyczy m.in. przedsiębiorców prowadzących sprzedaż detaliczną paliw silnikowych. Będą oni musieli zapłacić daninę w znacznej części od sprzedaży, na której wartość wpływają już obecnie pobierane podatki i opłaty. Dzisiaj ponad 50% ceny detalicznej benzyny i oleju napędowego stanowią opłata paliwowa, emisyjna, podatek akcyzowy i VAT.

- Biorąc pod uwagę niskie i niestabilne marże ze sprzedaży detalicznej paliw, nowy podatek przełoży się na kolejną podwyżkę cen na stacjach benzynowych. Wpłynie również na wyższe koszty transportu, co spowoduje wzrost cen w gospodarce. Dlatego apelujemy o wyłączenie sprzedaży detalicznej paliw spod podatku od handlu – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.

 


Konfederacja Lewiatan

Konfederacja Lewiatan – organizacja pozarządowa utworzona w styczniu 1999, reprezentująca interesy polskich przedsiębiorców prywatnych. Funkcję prezydenta konfederacji od 2019 pełni Maciej Witucki. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk