• Odbierz prezent
Podatek cukrowy - rząd o nim nie zapomniał i chce go wprowadzić po cichu i z naruszeniem konstytucji

Jeszcze w kwietniu tego roku Polska miała stać się czterdziestym krajem na świecie, który wprowadzi tzw. podatek cukrowy, czyli dodatkową opłatę nakładaną na sprzedawców napojów z wysoką zawartością cukru (a także alkoholu sprzedawanego w butelkach do 300 ml, czyli popularnych „małpkach”). Rządowe plany pokrzyżowała jednak pandemia koronawirusa, która całkowicie zmieniła priorytety legislacyjne. Myliłby się jednak ktoś, kto uważa, że Ministerstwo Zdrowia odpowiedzialne za kształt projektu zapomniało o nowym podatku. Wyższe ceny słodzonych napojów mogą bowiem pojawić się już na początku nowego roku, co więcej sama ustawa o podatku cukrowym ma zostać wprowadzona „ukradkiem” i w dość kontrowersyjny sposób.

 

Początkowo podatek cukrowy miał zostać wprowadzony w kwietniu, później zaś termin wejścia w życie ustawy przeniesiono na lipiec. Finalnie jednak została ona odrzucona w marcu przez Senat. Później zaś rząd miał na głowie znacznie pilniejsze sprawy, co jednak nie oznacza, że podatek od słodkich napojów „rozszedł się po kościach”.

Zapisy wprowadzające podatek cukrowy można bowiem znaleźć w Projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu. Miałby on pojawić się od stycznia 2021 r. Jak zauważa jednak Rzeczpospolita, nowy podatek miałby zostać wprowadzony na mocy ustawy, która nie została przyjęta (gdyż została odrzucona przez Senat w marcu), co byłoby sporym naruszeniem procesu legislacyjnego i krokiem niezgodnym z konstytucją.

 

Więcej na temat podatku cukrowego przeczytasz w poniższym artykule:

Czytaj także: Słodki podatek, gorzkie podwyżki. Podatek cukrowy - co i o ile podrożeje dla dobra obywateli?

Polska już w kwietniu stanie się czterdziestym krajem na świecie, który wprowadzi tzw. podatek cukrowy, czyli dodatkową opłatę nałożoną na sprzedawców napojów z wysoką zawartością cukru. Opłata ta oznacza podwyżki cen słodzonych napojów, które niemal na pewno będę większe niż wyniesie sam podatek. O.. Czytaj
Słodki podatek, gorzkie podwyżki. Podatek cukrowy - co i o ile podrożeje dla dobra obywateli?


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk