• Odbierz prezent
Poczekaj! Zwiększysz szansę na trafną inwestycję

W tradingu bardzo ważną rzeczą jest umiejętność podejmowania szybkich decyzji. Czasem jednak pośpiech może być złym doradcą, co odbija się na naszym portfelu. Równie ważne jest wyczekanie na odpowiednią okazję. W przypadku niejasnej sytuacji rynkowej lub ruchu bez wyraźnego kierunku lepiej powstrzymać się od zajmowania pozycji.

Kurs EURAUD w konsolidacji

Para EURAUD znajduje się w ruchu bocznym (konsolidacji) od czerwca 2020. Cena reaguje na dwa poziomy cenowe: opór na 1.65 i wsparcie w okolicach 1.61. Po dojściu do tych poziomów uaktywnia się strona przeciwna i odwraca kierunek ruchu. Dlatego najlepiej w takiej sytuacji poczekać na wybicie któregoś z poziomów, co powinno określić tendencję w średnim terminie. Obecnie bardziej faworyzowane są wzrosty na parze. Dołki są budowane na coraz wyższych poziomach. Najbliższy lokalny opór na 1.6370. Oczywiście dotyczy to uczestników rynków, którzy inwestują w oparciu o interwał dzienny lub wyższy. Na niższych interwałach można „złapać” dość duże ruchy grając w obu kierunkach, jednak wymaga to większych umiejętności. Przed wejściem w pozycję zawsze należy poczekać na potwierdzenie w postaci np. świecy lub formacji świecowej reagującej na poziom.

 Wykres 1. Kurs euro do dolara australijskiego (EUR/AUD), interwał dzienny

Wykres 1. Kurs euro do dolara australijskiego (EUR/AUD), interwał dzienny

Czytaj także:

Czy NZD okaże się silniejszy od AUD?

Na wykresie pary AUDNZD mamy widoczny trend wzrostowy trwający od połowy marca. Wzrosty zostały zatrzymane na poziomie 1.1000 i kilkukrotnie przetestowane górnymi cieniami świec przed odpadnięciem. Widać więc mocną podaż w tym obszarze. Cena zaczyna rysować strukturę prospadkową coraz niższych szczytów i dołków. Kurs obecnie testuje linię trendu wzrostowego. Warto w tym momencie poczekać na obranie kierunku przez parę. I tak, wybicie oporu na 1.095 zwiększy prawdopodobieństwo dalszych wzrostów. Natomiast przebicie linii trendu i poziomu wsparcia na 1.083 będzie sygnałem do spadków. Obecnie na wykresie rysuje się czarna świeca podażowa objęcia, która swym korpusem przykrywa 4 poprzednie świece, także wymowa na chwilę obecną jest prospadkowa. Ale ostatecznym potwierdzeniem będzie wybicie w/w poziomów.

 Wykres 2. Kurs dolara australijskiego do dolara nowozelandzkiego (AUD/NZD), interwał dzienny

Wykres 2. Kurs dolara australijskiego do dolara nowozelandzkiego (AUD/NZD), interwał dzienny

Notowania: EURAUD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURAUD/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk