• Odbierz prezent
Początek tygodnia należy do korony norweskiej. Kurs euro i dolara do NOK ostro w dół

Korona norweska rozpoczyna tydzień z przytupem po publikacji danych o inflacji wraz z oczekiwaniem na decyzję Banku Norwegii w sprawie stóp procentowych, która będzie mieć miejsce za 10 dni, czyli 21 marca.

Dzisiejsze dane, pokazujące wzrost cen za miesiąc luty, zaprezentowały inflację na poziomie 3 proc. przy oczekiwaniach rynku na poziomie 2,8 proc. Co więcej inflacja bazowa wyniosła 2,6 proc., co jest najwyższym odczytem od listopada 2016 roku (oczekiwano 2,1 proc.). Dane te istotnie przełożyły się na notowania korony norweskiej, która gwałtownie umocniła się w relacji do euro oraz do dolara. Notowania euro osłabiły się o ponad pół procent, ustanawiając tygodniowe minimum.

1

Wykres kursu euro do korony norweskiej EURNOK. Źródło: platforma Conotoxia

Z punktu widzenia wykresu kurs euro do korony norweskiej EURNOK mógł zakończyć rysowanie korekty prostej po wcześniejszym impulsie spadkowym. Potencjalnym potwierdzeniem dla takiego scenariusza byłoby pokonanie linii poprowadzonej po minimach wspomnianej korekty.

O ile w tym miesiącu oczekuje się powszechnej podwyżki stóp procentowych przez Bank Norwegii, o tyle oczekiwania co do dalszych podwyżek powinny są uzależnione od tego, czy inflacja bazowa wzrośnie o więcej niż to, co zakłada Norges Bank.

Warto dodać, że Bank Norwegii może być jedynym bankiem centralnym z grona banków centralnych gospodarek rozwiniętych, który zdecyduje się na zaciskanie polityki monetarnej.

Nota prawna

Notowania: EURNOK

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURNOK/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk