• Odbierz prezent
Początek korekty spadków na indeksie giełdowym WIG20

Polska giełda podążała w ostatnich dniach zgodnie z kierunkiem wyznaczonym na zagranicznych rynkach akcyjnych. Podaż zdołała przełamać dwa potencjalne wsparcia: 2280 i 2220 punktów, wcześniej zostawiając lukę spadkową na poziomie 2300 pkt. Każda z tych wartości jest potencjalnym miejscem, gdzie wkrótce białe świece zweryfikują potencjał podaży do kontynuacji trendu. Bieżący dołek, 2150 punktów, dobrze nadaje się jako początek korekty ostatniej przeceny. W przeszłości pełnił taka role kilka razy więc może i tym razem zwolennicy wzrostów uznają go za użyteczny. Mocno wyprzedany Stochastic zdaje się potwierdzać, możliwość takiego scenariusza.

Wiadomości rynkowe z mBank

1

Analiza interwału D1 dobitniej wskazuje na fakt, że ostatnie czarne „dni” sprowadziły wartość Wig20 bardzo nisko. Szybki wskaźnik stochastyczny niemal dotknął wartości zero. W przeszłości był to sygnał nadejścia szybkich wzrostów. Podobnie ma się sytuacja z MACD, który przyjmuje wartości charakterystyczne dla zakończenia fazy spadkowej, a przynajmniej rozpoczęcia ich korekty. Tutaj oczywiście warto poczekać na sygnał płynący ze średniej kroczącej z tego oscylatora, która powinna wyjść na zewnątrz spadkowych słupków histogramu.

Dzień dzisiejszy nie daje rozstrzygnięć po analizie formacji świecowych. Układ wczorajszej czarnej świecy jak i dzisiejszej nie pasuje do żadnego układu. Jeżeli jednak dzisiejsza sesja nie utworzy nowego ekstremum to jutro na wykresie widoczna będzie formacja „Inside bara”. Często jest to krótki odpoczynek w ramach istniejącego trendu, ale wyjście poza górny zakres obu świec tej formacji (2192pkt) może dać początek nowej fali wzrostowej.

Nie pozostaje nic innego jak obserwować zamknięcie rynków zagranicznych, które także znajdują się na ważnych tygodniowych lub miesięcznych wsparciach.

1

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk