• Odbierz prezent
Po tym przejęciu kurs Amazona może wystrzelić

Amazon Inc. prowadzi zaawansowane rozmowy negocjacyjne w celu zakupu Zoox Inc., który rozszerzyłby zasięg działania giganta e-commerce w technologii autonomicznych pojazdów.

 

Firmy dyskutują nad umową, która wyceniłaby Zoox na mniej niż 3,2 miliarda dolarów, które osiągnął w rundzie finansowania w 2018 roku. Porozumienie pojawić ma się najwcześniej za kilka tygodni, a nacisk Amazona na obniżenie ceny przejęcia może skutecznie zniechęcić zarząd Zoox’a do sprzedaży.

Wycena przedsiębiorstwa jest jednym z najważniejszych elementów w procesie negocjacyjnym. Określenie wartości danej spółki pozwala kupującym na stworzenie punktu odniesienia dla rozmów i opracowanie strategii inwestycyjnej. Z kolei rolą wyceny po stronie sprzedającego jest określenie najkorzystniejszej ceny sprzedaży.

Zoox – o firmie

Zoox, założone w 2014 roku, pracuje nad rozwojem sprzętu i oprogramowania potrzebnego do stworzenia taksówek autonomicznych o napędzie elektrycznym, które mają być wzywane przez aplikację na smartfony.

Pomyślna umowa może dać nowe życie startupowi o niegdyś wysokim profilu, który obecnie nie ma szczęścia i ma problemy z pozyskaniem finasowania. Amazon kilka lat temu stworzył zespół zajmujący się technologią pojazdów bezzałogowych. Powodem takiego rozwiązania była częściowo chęć, by samodzielnie przewozić więcej swoich towarów. Firma poczyniła kilka inwestycji w tym obszarze, w tym w zeszłym roku, kiedy uczestniczyła w rundzie finansowania autonomicznej firmy technologicznej Aurora Innovation Inc. w wysokości 530 milionów dolarów.

Notowania: AMAZON

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/AMZN/

Szymon Czuraj

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk