• Odbierz prezent
Po rynku pracy kluczowa inflacja. Kurs eurodolara (EUR/USD) w oczekiwaniu na wybicie
fot. pexels.com

Po opublikowanych w piątek danych z amerykańskiego rynku pracy, które zaskoczyły pozytywnie, przewyższając konsensus rynkowy, uwaga inwestorów może zostać skierowana na odczyt inflacji w USA. Rynek pracy i inflacja mogą determinować dalsze działania Fed, a tym samym pośrednio wpływać na zachowanie wielu klas aktywów.

W środę, 10 sierpnia o godzinie 14:30 (GMT+2) zostaną opublikowane dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych za lipiec. Według konsensusu rynkowego dynamika cen w USA mogła spowolnić swój wzrost ze względu na ostatnie obniżki kosztów tankowania benzyny. Ekonomiści zdają się zakładać, że ceny w USA mogły wzrosnąć w ujęciu miesięcznym o 0,2 proc., co byłoby najmniejszym wzrostem od stycznia 2021 r. Z kolei w relacji rok do roku lipiec miał przynieść inflację na poziomie 8,7 proc. wobec 9,1 proc. w czerwcu – wynika z konsensusu rynkowego. Inflacja bazowa mogła wzrosnąć o 0,5 proc. m/m oraz 6,1 proc. r/r. 

Wydaje się, że m.in. od danych o inflacji mogą zależeć dalsze działania Fed, a wcześniej ich próba szacowania przez rynek. Według wyceny kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych we wrześniu może dojść do kolejnej podwyżki stóp o 0,75 punktu procentowego. Wtedy też przedział wynosiłby 3,00-3,25 proc. Prawdopodobieństwo takiego działania jest szacowane na 68 proc.

Z perspektywy rynków finansowych może zbliżać się moment, w którym dolar amerykański może być już dość zgranym tematem. Mianowicie dobre dane z rynku pracy, wzrost oczekiwań na kolejną podwyżkę stóp procentowych, zdają się nie robić już większego wrażenia na amerykańskiej walucie. Kurs EUR/USD tym samym w minionych dniach wciąż przebywał w konsolidacji pomiędzy 1,01-1,03. W efekcie rynek ten może wyczekiwać na wybicie i określenie, gdzie ewentualnie chciałby zmierzać dalej.

 

 

Nie tylko Stany Zjednoczone mogą w tym tygodniu zwrócić uwagę inwestorów, ale również i Wielka Brytania. Po ostatniej decyzji Banku Anglii i publikacji szacunków dla gospodarki, która może wpaść w recesję, rynek może przyglądać się danym to potwierdzającym. W tym tygodniu, według danych wstępnych, może okazać się, że brytyjska gospodarka skurczyła się o 0,2 proc. w okresie od kwietnia do czerwca. Wydaje się, że głównym powodem spadku PKB mogą okazać się hamujące popyt podwyżki: cen energii oraz podatków.

 

 

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 


Daniel Kostecki

Dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd., spółki świadczącej usługi inwestycyjne dla użytkowników portalu Cinkciarz.pl. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk