• Odbierz prezent
Po pięciu miesiącach odczytywania wyroku... znamy wysokość kary dla twórców Amber Gold

Kuriozalny spektakl, trwający niemal pięć miesięcy wreszcie się zakończył. Mowa o ogłaszaniu wyroku w sprawie afery finansowej Amber Gold, w której oskarżonymi byli założyciele piramidy finansowej, Marcin P. oraz jego małżonka Katarzyna P. Sąd uznał oboje oskarżonych za winnych i rozpoczął odczytywanie wyroku dokładnie 20 maja, czyli niemal dokładnie pięć miesięcy temu. W środę 16 października finalnie poznaliśmy wyroki, jakie usłyszeli założyciele Amber Gold.

 

Gdański Sąd Okręgowy uznał Marcina P oraz Katarzynę P za winnych niekorzystnego rozporządzenia mieniem ponad 18 tys. konsumentów, prowadząc działalność o charakterze piramidy finansowej. Oprócz tego usłyszeli oni zarzuty prowadzenia nielegalnej działalności parabankowej oraz prania brudnych pieniędzy. Doprowadziło to do łącznych strat szacowanych na ponad 850 mln złotych. Oboje oskarżonych usłyszało wyroki pozbawienia wolności - Marcin P. 15 lat, zaś Katarzyna P. 12 lat.

Proces trwał od marca 2016 r. i składał się z ponad dwustu rozpraw sądowych.

Wyrok sądu składał się z ponad 9 tys. stron m.in. ze względu na złożony charakter sprawy i konieczność zawarcia w nim nazwisk wszystkich ponad 18. tys. poszkodowanych, dlatego też jego odczytanie trwało niemal pięć miesięcy.

 

Amber Gold był parabankiem funkcjonującym od stycznia 2009 r. do września 2012 r., oferującym inwestycje w złoto i metale szlachetne i obiecującym wysokie stopy zwrotu, nawet powyżej 15% rocznie. Spółka funkcjonowała jednak w modelu piramidy finansowej, nie inwestując w metale szlachetne, jak zapewniano klientów, lecz transferując pozyskany kapitał m.in. na finansowanie nieistniejących dziś linii lotniczych OLT Express, czy zakup dóbr luksusowych. W sierpniu 2012 r. spółka głosiła niewypłacalność, zaś do jej likwidacji doszło 20 września. Co ciekawe, Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegała przed nieregulowaną działalnością inwestycyjną Amber Gold już w grudniu 2009 r.

Czytaj także: 6 lat więzienia za prowadzenie piramidy finansowej dla twórcy Art-B

W piątek 4 października Sąd Okręgowy w Warszawie wymierzył karę sześciu lat więzienia i 100 tys. złotych zadośćuczynienia Bogusławowi B. za wyłudzenie ponad 30 mln złotych w ramach prowadzenia piramidy finansowej. Co ciekawe, dla Bogusława B. nie jest to pierwszy wyrok skazujący na pozbawienie wolno.. Czytaj
6 lat więzienia za prowadzenie piramidy finansowej dla twórcy Art-B

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk