• Odbierz prezent
Po danych z USA inwestorzy z uwagą wyczekują jutrzejszych odczytów
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze odczyty z gospodarki USA

Dziś inwestorzy rynku walutowego skupieni byli w głównej mierze na funcie brytyjskim, który za sprawą niepomyślnych informacji o charakterze fundamentalnym osłabiał się. W trakcie sesji amerykańskiej jedynym istotnym wydarzeniem o podobnym charakterze były dane o inflacji producentów w USA. Nie wywołały one jednak tak dużej zmienności na parach z USD jak w przypadku par z GBP i danych o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii i decyzji Banku Anglii w sprawie polityki pieniężnej.

 

Choć dane o inflacji producentów mają dla rynku walutowego charakter drugorzędny (kluczowe są dane o inflacji konsumentów), to w przypadku znacznych zmian są w stanie wpłynąć na notowania walut.

Inflacja mierzona wskaźnikiem PPI wzrosła w kwietniu z 2,3% do 2,5% i jest obecnie najwyższa o 5 lat. Ekonomiści prognozowali spadek do poziomu 2,2%. W ujęciu miesiąc do miesiąca ceny producentów rosły o 0,5% (prognoza: 0,2%).

Inflacja bazowa (nie uwzględniająca cen żywności i energii) wzrosła z 1,6% do 1,9% (prognoza 1,7%).

 

Inflacja PPI

ppi 

 

Opublikowane dziś dane mogą okazać się istotne w kontekście jutrzejszych odczytów wskaźników CPI. Oczekuje się spadku inflacji cen konsumentów, ale dzisiejsze dane mogą sugerować przeciwny kierunek. Wzrost inflacji mierzonej wskaźnikiem CPI mógłby rozpalić oczekiwania co do większej liczby podwyżek stóp procentowych w tym roku – obecnie mówi się o dwóch takich ruchach ze strony Fed. To mogłoby doprowadzić do umocnienia dolara. W kontekście polityki prowadzonej przez Fed kluczowe będą oczywiście wskaźniki PCE, których Fed używa do monitorowania poziomu cen w gospodarce. Dane za kwiecień poznamy w tym przypadku dopiero za około 3 tygodnie.

 

Dziś dolar nie reagował dynamicznie na odczyty wskaźników PCE. Amerykańska waluta z początku nieznacznie umacniała się, by później obrać przeciwny kierunek. Dużo większej zmienności można spodziewać się jutro (odczyty CPI zaplanowane są na 14:30).


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk