• Odbierz prezent
play way wzrosty premiera gry

Udane premiery na przestrzeni ostatniego czasu to podwód do dumy dla spółki. Aktualnie PlayWay uznawana jest za drugą co do wielkości spółkę z sektora gier. Potwierdza to obecna wartość akcji, jak i sukcesy sprzedażowe kolejnych tytułów.

 

Strategia spółki

O ile znana wszystkim spółka znad Wisły – CD Projekt, może pochwalić się udanym tytułem, który stanowi ich sztandar, to spółka PlayWay przyjęła całkowicie inną strategię rozwoju. Plan rozwoju PlayWay zakłada tworzenie zdywersyfikowanego portfela tytułów gier w celu uniknięcia ryzyka uzależnienia od pojedynczego tytułu. Obszar działań spółki to także gry na konsole, jak i nośniki mobilne. Trzeba przyznać, że strategia rozwoju ma swój wydźwięk we wzrostach. Co więcej, takie podejście jest rzadziej spotykane w tym biznesie. Warto przypomnieć stwierdzenie o „spółce jednego tytułu”, postawienie na jedną grę ma swoje plusy, lecz niesie, tak jak to podkreśla PlayWay duże ryzyko. Potężną listę tytułów spółki można odnaleźć tutaj.

 

Nowy tytuł i nowe zyski

W niedzielnym raporcie spółka poinformowała o sukcesie nowej gry „Farm Manager 2018”. Premiera gry na platformie Steam przypadła na 6 kwietnia 2018 roku, w pierwszej dobie zwróciła wszystkie koszty produkcji i marketingu. Wedle szacunkowych obliczeń w raporcie sprzedano 20 tyś. sztuk gry. Obecna cena na platformie Steam wynosi nieco ponad 61 zł, co daje kwotę 1,2 mln zł. Co prawda, część kwoty przeznaczona jest na koszty manipulacyjne na platformie, jak i na pozostałe elementy. Jednak tak czy inaczej, daje to dość potężny zwrot i to w pierwszych 48 godzinach.

 

Reakcja społeczności

W przypadku rynku gier, największym krytykiem jest indywidualny użytkownik. W przypadku nowej premiery PlayWay, recenzje klientów są w większości pozytywne. Zróżnicowana struktura gry, jak i dostępność w wielu wersjach językowych, to częściowe przyczyny, dlaczego spółka odniosła taki sukces. Co więcej, ugruntowana już pozycja na rynku, sprzyja budowaniu rzetelnej marki firmy.
Część recenzji, które można przeczytać, odnoszą się do potencjalnego rozwoju gry. Jednak informacje zwrotne w przypadku gier dają niewątpliwe podstawy, by uczyć się na swoich błędach. Spółka raczej nie przepuści okazji do wyciągnięcia wniosków, przez co gracze mogą spodziewać się nadchodzących „łatek”.

 

Plan 6 miesięczny

Na początku kwietnia, spółka poinformowała dodatkowo o nadchodzących premierach dziesięciu gier. Może zastanawiać, jak to się dzieje, że spółka ma tak duże możliwości twórcze? Odpowiedź niesie podejście biznesowe, które polega na łączeniu małych zespołów deweloperskich pod wspólnym szyldem. Śmiało można określić tą praktykę inkubatorem zespołów deweloperskich.

 

Dogonić legendę

Perspektywy w dogonieniu niektórych spółek stają się co raz to bardziej realne. Szczególnie ukazuje to wykres wzrostów w przestrzeni miesiąca.

 

FXMAG akcje playway w drodze na szczyt. kolejny sukces i ogromne wzrosty. playway cd projekt wzrosty 1

Wykres PlayWay w zakresie 1 miesiąca. 

 

Co ciekawe, tak jak w przypadku innych studiów krótka informacja o dobrych wynikach natychmiast odbija się na wartości spółki. W ciągu samych trzech dni spółka zanotowała wzrost o ponad 25%!
Chociaż do monumentalnych wzrostów jeszcze brakuje trochę, warto spojrzeć przychylniej na tak prężnie rozwijający się biznes. Spółka zadebiutowała na głównym parkiecie GPW w 2016 roku, z perspektywy czasu, prędkość rozwoju wydaje się ogromna. W obecnej sytuacji przed PlayWay widnieje jedynie CDProjekt.

 

Zarys historyczny

PlayWay S.A. jest polską spółką akcyjną założoną w 2011 roku, z siedzibą w Warszawie, która jest jedną z największych w Polsce firm tworzących gry wideo na najpopularniejsze platformy sprzętowe (PC/PS4/Xbox1/iOS/Android). Oznacza to, że ilość nowych tytułów jest zróżnicowana, co daje realną otwartość w kształtowaniu rozwiniętego biznesu. We władaniu spółki można odnaleźć, aż 44 zespoły deweloperskie odpowiadające za powstawanie ponad 60 gier. Co ciekawe, działalność na tak szeroką skalę, możliwa jest dzięki stworzonej przez Spółkę, unikalnej formule współpracy z zespołami, dającą im dużą swobodę działania i samodzielność, ale przy zachowaniu koniecznej kontroli jakości i przy pełnym wsparciu produkcyjnym, marketingowym i wydawniczym. Nie bez powodu, spółka określana jest inkubatorem zespołów deweloperskich. Spółka może się pochwalić globalnymi sukcesami sprzedażowymi w postaci m.in serii Car Mechanic Simulator. Inne znane produkcje spółki to takie gry, jak Hard West (wyprodukowana przez CreativeForge Games S.A.), Farm Expert czy The Way. PlayWay pochwalić się może także ponad 12 milionami pobrań swoich gier na platformach mobilnych (m.in. Car Mechanic Simulator 2014 Mobile, Diner Mania, Farm Fix, Truck Fix), oraz rekordową na polskim rynku ilością 5-ciu udanych akcji crowdfundingowych na platformie KickStarter. Finansowanie, jak i działanie spółki to naprawdę złożony program. Najciekawszą, a także dającą wymierne efekty jest oddanie pewnej części wolności każdemu ze studiów. W efekcie oprócz zapalonych graczy spółka może przyciągnąć wszystkich tych, którzy cenią sobie wolnorynkowe podejście do biznesu. 

 


Szymon Maj

Działacz społeczny, autor. Zwolennik analizy fundamentalnej, przy jednoczesnej obserwacji wartości wolumenu. Po godzinach baczny obserwator społecznego aspektu giełdy.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk