• Odbierz prezent
Playway największym wygranym – kurs akcji ponad 6 proc. w górę! Notowania GPW
Z artykułu dowiesz się:

  • które spółki zyskiwały, a które traciły najwięcej
  • na co zwrócić uwage podczas sesji dzisiejszej 

Wczorajsza sesja na warszawskim parkiecie zdecydowanie nie zapisze się w historii. Zmiany WIG20 o 0,04% i szerokiego WIG o 0,18% najlepiej opisują stan rynku w środę. Zwracamy uwagę, iż na wszystkich warszawskich indeksach po dynamicznej fali wzrostowej, która miała miejsce od początku bieżącego miesiąca, notowania dotarły do poziomu lokalnych ekstremów z lipca. W związku z powyższym obecnie znajdujemy się w otoczeniu sprzyjającym realizacji zysków. Aby kontynuować trend wzrostowy WIG20 musi pokonać strefę 1860 – 1884 pkt. która to obecnie stanowi kluczowy opór. W segmencie małych spółek również widać wyraźny opór na poziomie lipcowego maksimum na 15 197 pkt. We wtorek notowania osiągnęły lokalne ekstremum jedynie 20 pkt. niżej, co zachęciło kupujących do realizacji zysków, które obserwowaliśmy także wczoraj.

Najbliższy wybicia wydaje się mWIG40, który to w poniedziałek już był na wyższych poziomach od lipcowego szczytu na poziomie 3753 pkt., niemniej jednak zamknięcie notowań nastąpiło poniżej tego poziomu. Powyższe składa się na jeden spójny obraz warszawskiego parkietu, który jest bliski pokonania lipcowych maksimów, co oznaczałoby siłę strony popytowej i pozwalałoby oczekiwać kontynowania trendu wzrostowego.

Katalizatorem wybicia na warszawskim parkiecie może być sytuacja na rynkach bazowych. DAX30 również mierzy się z analogicznymi wyzwaniami jak WIG20. Inwestorzy w Stanach Zjednoczonych są bliscy natomiast osiągnięciu nowego historycznego szczytu na S&P 500. Wydaje się, iż obecnie otoczenie rynkowe sprzyja kupującym i łamaniu oporów. Informacje o szczepionkach pozwalają pozycjonować się pod ożywienie gospodarcze w przyszłym roku, a to doskonale wpisuje się w popularny rajd Świętego Mikołaja, czyli potwierdzoną sezonowość wyższych stóp zwrotu pod koniec roku kalendarzowego.

Wśród liderów w dniu wczorajszym na warszawskim parkiecie warto zwrócić uwagę na Playway (+6,23%), CCC (+4,33%), czy Budimex (+3,2%). Z drugiej strony negatywnie wyróżniały się Mercator (-4,62%), Dino (-4,59%), czy 11 Bit (-4,52%).

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W dniu dzisiejszym rynek amerykański pozostanie zamknięty w związku z Świętem Dziękczynienia, co historycznie przekładało się na zmniejszoną aktywność także na europejskich parkietach, w tym na rynku w Warszawie. Biorąc pod uwagę bliskość

kluczowych poziomów oporów na wszystkich głównych warszawskich indeksach, w wypadku braku napływu niespodziewanych informacji dla inwestorów, w dniu dzisiejszym należy spodziewać się względnie spokojnej sesji, na której widoczna może być w dalszym ciągu


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk