• Odbierz prezent
spółki gamingowe

Wczoraj 3 spółki gamingowe z głównego parkietu GPW opublikowały swoje wyniki finansowe za I kwartał 2018 roku. W efekcie notowania PlayWay, CI Games i Ten Square Games otworzyły się we wtorek rano lukami wzrostowymi. Najlepiej przyjęte zostały wyniki niedawnego debiutanta – TSG.

 

PlayWay

Przychody PlayWay w I kwartale tego roku wyniosły 9,00 mln złotych i były o prawie 50% wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z kolei zysk z działalności operacyjnej wyniósł 5,19 mln i był o 174% wyższy niż przed rokiem. EBITDA to z kolei 19,00 mln zł, a jego wysokość wynika przede wszystkim z odnotowania ponad 14 mln zł zysku z tytułu utraty kontroli w jednostce zależnej (po wejściu na giełdę spółki CreativeForge Games). Ostateczny zysk netto wyniósł 14,81 mln zł i był ponad 10-krotnie wyższy niż  przed rokiem.

 

Podsumowując istotne osiągnięcia i niepowodzenia w I kwartale 2018 roku PlayWay zwrócił uwagę na premierę gry Car Mechanic Simulator 2018 na systemy iOS i Android. Tytuł okazał się najlepiej monetyzującą się grą mobilną w historii PlayWay. Koszty produkcji zwróciły się w ciągu miesiąca od wydania gry. Na koniec pierwszego kwartały liczba sprzedanych sztuk gier Car Mechanic Simulator 2014, 2015 i 2018 przekroczyła 1 milion sztuk. Dobrą sprzedaż zanotowały także inne tytuły: 911 Operator, Gold Rush i seria Ultimate Fishing Simulator. Mniej udana okazała się premiera niewielkiej gry Soulblight, która nie przyniosła znaczących przychodów.

Grupa skupiała się w I kwartale także na budowaniu zainteresowania swoimi przyszłymi grami w serwisie STEAM, tworząc listy zainteresowanych zakupem poprzez Steam Wishlist. W pierwszym kwartale, prace skupiły się głównie na budowaniu zapisów na gry: House Flipper, Agony, Farm Manager 2018, Uboat, JunkYard Simulator, Mr. Prepper. Już teraz wiemy, że pierwszy z tych tytułów okazał się sukcesem, gdyż w ciągu kilku dni przychody ze sprzedaży gry zwróciły wszelkie koszty produkcji i marketingu.

 

PlayWay to spółka dominująca Grupy Kapitałowej PlayWay. Na dzień 31 marca 2018 roku w jej skład wchodziło 31 podmiotów. Po I kwartale wspomniany już CreativeForge Games zadebiutował na rynku NewConnect, a do debiutów szykują się już dwa kolejne podmioty z Grupy: Ultimate Games i Moonlit.

 

CI Games

W I kwartale 2018 roku przychody CI Games wyniosły 7,71 mln złotych i  były o 135% wyższe niż w analogiczny okresie ubiegłego roku. Koszty były jednak 9-krotnie wyższe niż w I kwartale 2017 roku i wyniosły 4,07 mln zł. Zysk z działalności operacyjnej ukształtował się na poziomie 1,23 mln zł, podczas gdy rok temu odnotowano stratę na poziomie 5,51 mln zł. Zysk netto wyniósł z kolei 0,58 mln zł, przy stracie netto na poziomie 5,92 mln zł tok wcześniej.

Największy wpływ na wielkość przychodów ze sprzedaży miały wyniki sprzedażowe gry Sniper Ghost Warrior 3.

 

Grupa Kapitałowa CI Games prowadzi działalność produkcyjną, wydawniczą i dystrybucyjną na globalnym rynku gier wideo. Jest pierwszą spółką gamingową, która weszła na Giełdę Papierów Wartościowych (jako City Interactive w 2007 roku).

 

Ten Square Games

Przychody spółki w I kwartale 2018 roku wyniosły 14,40 mln zł i były o 178% wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Koszty w tym okresie wzrosły jednak tylko o 17% do poziomu 1,64 mln zł. W efekcie zysk na działalności operacyjnej wzrósł ponad trzykrotnie do poziomu 6,27 mln zł, a zysk netto wzrósł o 218% do poziomu 5,00 mln zł.

Istotny wzrost przychodów w I kwartale jest związany przede wszystkim z rosnącymi przychodami z gry Fishing Clash – w okresie sprawozdawczym wyniosły one ponad 7,56 mln zł. To właśnie ta gra przyczyniła się do osiągnięcia rekordowych wyników finansowych.

 

W I kwartale spółka prowadziła również przygotowania do IPO. Debiut na rynku głównym GPW odbył się w II kwartale – 11 maja. Był to niezwykle udany debiut, gdyż akcje spółki w ciągu tej sesji wzrosły o 45%.

 

Ten Square Games jest jednostką dominującą w Grupie Kapitałowej, na którą składają się 4 inne spółki, w tym zarejestrowana w I kwartale 2018 roku w Indiach spółka zależna Pangolins Games Private Limited. Gry produkowane przez TSG opierają się na modelu free to play, połączonym z mikropłatnościami. Wśród nich najbardziej znane to „Fishing Clash”, „Let’s Fish” („Na ryby”), „Wild Hunt”, czy „Let’s Farm”. Są to produkcje z gatunku gier symulacyjnych.

 

Reakcje inwestorów

Notowania PlayWay otwarły się dziś na poziomie 179,00 zł, co oznacza wzrost o 3,47% względem wczorajszego poziomu zamknięcia. W przypadku CI Games otwarcie nastąpiło na poziomie 1,06 zł (+4,95%). Za akcję Ten Square Games na otwarciu płaciliśmy z kolei 70,00 zł (+9,38%). W pierwszej godzinie wtorkowej sesji tylko ostatnia z tych spółek zdołała utrzymać się w okolicach poziomu otwarcia. Akcje PlayWay i CI Games zniżkowały, a druga z tych spółek zeszła nawet poniżej poziomów z wczorajszego zamknięcia.

W ubiegłym tygodniu swoje wyniki finansowe opublikował lider sektora gamingowego na GPW - CD Projekt. Zysk producenta serii Wiedźmin wyniósł w I kwartale 22,9 mln zł.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk