• Odbierz prezent
Płaszczenie na rynkach bazowych. WIBOR 1Y ciągle bez zmian
fot. pexels.com

W środę dochodowość długu na rynkach bazowych malała na większości tenorów krzywej. W Europie po wtorkowej przerwie wróciliśmy do płaszczenia krzywej. Wyjątkiem była Grecja, której dochodowość obligacji podniosła się wzdłuż całej długości krzywej śr. o 10 pb. W przypadku niemieckiej krzywej zmiany na głównych węzłach krzywej benchmarkowej wyniosły odpowiednio +11, -4 i -5 pb. do 0,37%, 1,01% i 1,13%. Kierunkowi tych zmian sprzyjał kolejny, zniżkowy dzień na giełdach.

W Stanach z kolei impet spadkowego ruchu został pogłębiony po publikacji nie najlepszych danych z tamtejszego rynku nieruchomości (pozwolenia na budowę i rozpoczęte budowy) przy jednocześnie dalej rosnących średnim koszcie hipoteki. Krzywa UST obniżyła się na głównych punktach benchmarku (2Y, 10Y, 30Y) o odpowiednio 4, 11 i 12 pb. do 2,67%, 2,88% i 3,07%. W wyniku tego impulsu nachylenie krzywej USD IRS ponownie oddaliło się od zera i wynosi - 0,09 p.p.

Dziś o poranku kontrakty terminowe na Bunda i UST zniżkowały delikatnie o odpowiednio - 0,14% i -0,17% przy wolumenie poniżej średniej. W trakcie sesji azjatyckiej na giełdowych parkietach zagościła czerwień, powielając słabą sesję na Wall Street dzień wcześniej. Sądzimy, że dzisiaj rynek nie będzie kontynuował wczorajszych zakupów i dochodowość obligacji rynków bazowych podniesie się delikatnie. Sprzyjać temu scenariuszowy powinno dzisiejsze poranne przerwanie dwudniowych spadków cen ropy.

Płaszczenie na rynkach bazowych. WIBOR 1Y ciągle bez zmian - 1

 

WIBOR 1Y piątą sesję bez zmian

W środę dochodowość SPW podniosła się na niemal całej długości krzywej. Tenor 2Y obniżył się o 1 pb., natomiast pozostałe punkty krzywej podniosły się średnio o 2 pb. Finalnie krzywa zamknęła dzień na 6,19%, 6,82% i 6,65%. Podobnie skromne wzrosty odnotowała także krzywa PLN IRS, a krzywa WIBOR kontynuuje wypłaszczenie (1Y-1M już 1,22 p.p. vs 1,39 p.p. jeszcze kilka dni temu).

Sądzimy, że dziś inwestorzy będą wyprzedawać krajowy dług w oczekiwaniu na piątkową publikację krajowych danych ze sfery realnej za kwiecień, które mogą wciąż wspierać oczekiwania na podwyżki stóp. Sprzyjać temu powinna także ostatnia rządowa legislatywa o wsparciu kredytobiorców, która znajdzie zapewne w RPP zwolenników neutralizacji za pomocą wyższych stóp. Nie sądzimy jednak, by skala przeceny była duża wobec panujących na rynku obaw o globalny wzrost gospodarczy.

Płaszczenie na rynkach bazowych. WIBOR 1Y ciągle bez zmian - 2


BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk