• Odbierz prezent
 „Plastikowe pieniądze”, czyli jak wyglądają banknoty oraz monety dolara australijskiego AUD?

Banknoty AUD to jedne z najbardziej nowoczesnych na świecie. Wykonywane są w sposób nietradycyjny, tj. zamiast podkładu papierowego produkowane są na polimerze. Dlaczego wykorzystano polimer? „Pieniądze plastikowe” cechują się przede wszystkim wyższą żywotnością. Plamy czy uszkodzenia mechaniczne nie są aż tak dużym problemem. Po wypraniu nie rozpadają się, jak ma to często miejsce w przypadku pieniędzy papierowych. Warto także napomnieć o zabezpieczeniach jakie posiadają. Najważniejszym z nich jest przeźroczyste okienko, w które wklejony jest obrazek holograficzny. Sprawia to, że owe środki płatnicze są jednymi z najtrudniejszych do podrobienia.

To właśnie Australia jest prekursorem pieniędzy z tworzyw sztucznych. Pierwszy oficjalnie zarejestrowany patent nawiązujący do polimerowych banknotów miał miejsce w Australii w roku 1973. A wypuszczone do obiegu w 1988 roku dolary były pierwszymi tego rodzaju banknotami na świecie. W roku 1996 produkcja odbywała się tylko z wykorzystaniem polimeru. Bezpośrednim bodźcem, który doprowadził do powstawania innowacyjnych pieniędzy była walka z fałszerzami. W roku 1967 bank Australii zanotował ogromny wzrost liczby podróbek waluty. Związane było to z pojawieniem się kolorowych kserokopiarek. Od tego czasu, aż po dzień dzisiejszy banknoty z polimery są nieustannie modyfikowane, popularyzowane.

Banknoty produkowane są w nominałach 5, 10, 15, 20, 50 oraz 100 dolarów. Umieszczone są na nich wizerunki ważnych postaci z historii kraju. Oto ilustrację przedstawiające jednostki monetarne, które wejdą w obieg w drugiej połowie 2020 roku.

Banknot o nominale 5 dolarów przedstawia Królową Elżbietę II (awers) oraz budynek australijskiego parlamentu w Canberze (rewers).

 „Plastikowe pieniądze”, czyli jak wyglądają banknoty oraz monety dolara australijskiego AUD? - 1 „Plastikowe pieniądze”, czyli jak wyglądają banknoty oraz monety dolara australijskiego AUD? - 2

Banknot o nominale 10 dolarów przedstawia poetę i dziennikarza Andrewa Barton’a „Banjo” Petersona (awers), oraz pisarkę Mary Gilmore (rewers).

 „Plastikowe pieniądze”, czyli jak wyglądają banknoty oraz monety dolara australijskiego AUD? - 3 „Plastikowe pieniądze”, czyli jak wyglądają banknoty oraz monety dolara australijskiego AUD? - 4

Banknot o nominale 20 dolarów przedstawia Mary Reibey, angielkę która przybyła do Australii jako skazaniec, a została jedna z najbardziej wpływowych kobiet, bizneswoman z Sydney (awers). Umiejscowiona jest także podobizna australijskiego ministra, który był pomysłodawcą powietrznego pogotowia ratunkowego (rewers).

 „Plastikowe pieniądze”, czyli jak wyglądają banknoty oraz monety dolara australijskiego AUD? - 5 „Plastikowe pieniądze”, czyli jak wyglądają banknoty oraz monety dolara australijskiego AUD? - 6

Banknot o nominale 50 dolarów przedstawia Davida Unaipona – kaznodzieję, wynalazcę i pisarza, który jako pierwszy Aborygen wydał książkę (awers) oraz Edith Cowan – pierwsza kobieta, która zasiadła parlamencie australijskim (rewers).

 „Plastikowe pieniądze”, czyli jak wyglądają banknoty oraz monety dolara australijskiego AUD? - 7 „Plastikowe pieniądze”, czyli jak wyglądają banknoty oraz monety dolara australijskiego AUD? - 8

Banknot o nominale 100 dolarów przedstawia Nellie Melba – śpiewaczkę operową (awers) oraz Sir Johna Monasha – inżynier i dowódca wojskowy z czasu I wojny światowej.

 „Plastikowe pieniądze”, czyli jak wyglądają banknoty oraz monety dolara australijskiego AUD? - 9 „Plastikowe pieniądze”, czyli jak wyglądają banknoty oraz monety dolara australijskiego AUD? - 10

Monety dzielą się na następujące nominały: 5, 20, 20, 50 centów oraz 1 i 2 dolarowe. Monety centowe składają się z 75% z miedzi oraz 25% z niklu. Natomiast skład dolarowych to 92% miedzi, 6% aluminium i 2% niklu. Na awersie każdej z monet znajduję się podobizna królowej Australii Elżbiety II. Rewersy nawiązują do motywów narodowych (m.in. kangura czy dziobaka). Jak widzimy dany system monetarny nie posiada nominału równego jedności. Wynika z tego fakt, iż wszystkie transakcje płatnicze winne być zaokrąglane do 5 centów.

 „Plastikowe pieniądze”, czyli jak wyglądają banknoty oraz monety dolara australijskiego AUD? - 11

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk