• Odbierz prezent
Plasma Cash już prawie gotowa - poinformował twórca Ethereum, Vitalik Buterin. Jak to działa?

Współtwórca Ethereum, Vitalik Buterin, poinformował na swoim Twitterze, że implementacja Plasma Cash, mająca rozwiązać problem niskiej skalowalności drugiej pod względem kapitalizacji  kryptowaluty, jest już niemal gotowa. Informacja została poprzedzona zaskakującym stwierdzeniem Buterina, który przyznał, że każdemu krajowi zastanawiającemu się nad przeniesieniem na blockchain swojej waluty narodowej, zaleciłby wykorzystanie popularnych tokenów ERC20 opartych na Ethereum, wraz z dobrze działającymi łańcuchami Plasma.

 

Jednym z głównych problemów i wyzwań dla kryptowalut jest ich niska skalowalność, rozumiana jako niewystarczająca przepustowość sieci transakcyjnej dla potencjalnie stale rosnącej liczby operacji, związanej z ich coraz większą popularnością i szerszą adopcją. Dla przykładu, obecna maksymalna liczba transakcji bitcoina (BTC) na sekundę (TPS) wynosi jedynie 7, zaś w przypadku Ethereum niewiele więcej, bo ok. 20. W porównaniu z ponad 24 tys. transakcjami na sekundę w terminalu płatniczym Visa, czy chociażby 1500 TPS w przypadku scentralizowanej sieci blockchain Ripple (XRP) są to mało imponujące wartości, całkowicie dyskwalifikujące możliwość ich powszechnego zastosowania.

Stąd też, trudno dziwić się, że rozwiązanie problemu niskiej skalowalności, przy jednoczesnym zachowaniu decentralizacji i wysokiego bezpieczeństwa jest priorytetem m.in. developerów Ethereum.

 

Plasma i Plasma Cash

Lekarstwem na niską maksymalna liczbę transakcji na sekundę ma być ogłoszona w sierpniu zeszłego roku implementacja Plasma, mająca umożliwić zarządzanie znacznie większymi zbiorami danych bez zmiany specyfikacji samego łańcucha bloków Ethereum. Koncepcja została stworzona przez Josepha Poona, znanego jako współtwórcę rozwiązania skalującego Lightning Network (m.in. dla BTC) oraz Vitalika Buterina. Ten drugi przedstawił szczegóły funkcjonowania Plasma Cash - aktualizacji pierwotnej wersji - na marcowej konferencji w Paryżu.

 

Jak działa Plasma Cash?

Plasma Cash w maksymalnym uproszczeniu działa na zasadzie drugiej, dodatkowej warstwy smart-kontraktów (ang. smart contracts), które są zintegrowane z blockchainem Ethereum, jednak funkcjonują poza nim - czyli, podobnie jak w koncepcji Lightning Network, na zasadzie transakcji off-chain. Sam blockchain jest gwarantem bezpieczeństwa, ponieważ każda warstwa Plasma musi być otwarta i zamknięta na bloku głównym, aby zostać uznana za prawidłową i wprowadzić zmiany do blockchaina, co jest analogicznym rozwiązaniem do kanałów Lightning Network.

Każda warstwa Plasma może mieć swoje sub-łańcuchy (tzw. child chains), co jest w stanie zapewnić potężną przepustowość bez obciążania właściwej sieci bloków Ethereum.

Problemem pierwotnej koncepcji Plasma była jej niska praktyczność, gdyż wymagała ona pobrania i zsynchronizowania całego blockchaina Ethereum, którego wielkość w II połowie maja przekroczyła rozmiar 1 terabajta (TB), co również jest sporym problemem bezpośrednio związanym ze skalowalnością. Plasma Cash rozwiązuje ten problem, wymagając od użytkowników weryfikacji jedynie tych bloków, które zawierają warstwy Plasma ze smart-kontraktami.

Aby dokonywać szybkich transakcji w ETH za pomocą Plasma Cash, użytkownik docelowo ma deponować swoje ETH na zdecentralizowanej giełdzie (dEX), za które otrzyma zarejestrowane jednostki Plasma Coin w stosunku 1:1 (deponując 100 ETH, otrzymamy 100 PC) w formie smart-kontraktu, który może zostać wykorzystany w sieci Plasma (poza blockchainem Ethereum).

Sama idea protokołu drugiej warstwy Plasma ma na celu zwiększenie skalowalności opartej na maksymalnej liczbie transakcji na potrzeby zastosowań przemysłowych, obniżenie tempa rozrostu sieci blockchain (jej wagi liczonej w megabajtach) oraz zminimalizowania opłat transakcyjnych dla smart-kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji (dApps),które docelowo mają funkcjonować na zdecentralizowanej i samowystarczalnej platformie Ethereum.

plasma cash

 

Transakcje na Ethereum dla banków centralnych?

Implementacja Plasma Cash wg Vitalika Buterina jest „już prawie gotowa”, obecnie nie znamy jednak chociażby przybliżonej daty jej wprowadzenia i sposobu funkcjonowania w praktyce. Podobnie jak Lightning Network, jest to niezwykle nowatorskie i jednocześnie skomplikowane rozwiązanie, które przez wiele miesięcy będzie musiało być testowane przez entuzjastów Ethereum i ulepszane przez developerów, zanim zostanie wykorzystane na większą skalę.

Buterin podkreślił, że po zaimplementowaniu Plasma Cash, blockchain Ethereum będzie gotowy na przyjęcie stokenizowanych walut narodowych, a co za tym idzie, setek tysięcy transakcji, które nie doprowadzą do zapchania łańcucha bloków Ethereum.

 

Problemy niskiej skalowalności Ethereum zostały obnażone m.in. przez grę Cryptokitties, działającej w formie zdecentralizowanej aplikacji na blockchainie Ethereum. Gra, w której użytkownicy hodują wirtualne koty, wielokrotnie zapychała sieć Ethereum, co miało apogeum w grudniu zeszłego roku.

Czytaj także: Plaga wirtualnych kotów zapchała sieć Ethereum

Swoistą słabość sieci Ethereum pokazała jedna aplikacja, wykorzystująca płatności przy wykorzystaniu właśnie tej sieci. Jest nią bazująca na blockchainie Ethereum gra pozwalająca hodować, kupować ,iu sprzedawać… wirtualne koty – gra nosi nazwę CryptoKitties.   Sieć Ethereum napotkała na spory pro.. Czytaj
Plaga wirtualnych kotów zapchała sieć Ethereum

 

Ethereum, mimo swojego stosunkowo długiego stażu (jak na inne zdecentralizowane platformy) i ogromnej popularności, wciąż znajduje się w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Kamieniem milowym w jego ewolucji będzie tzw. Serenity (ang. spokój), w ramach którego Ethereum, za pomocą protokołu Casper, stopniowo będzie przechodzić na algorytm konsensusu Proof of Stake, który wyeliminuje możliwość kopania ETH. Oprócz tego, do 2020 r. zaimplementowany ma być sharding, którego celem jest radykalne zmniejszenie wagi transakcji.

Czytaj także: Koniec kopania Ethereum? W jaki sposób Serenity i Casper odmienią ETH?

Ethereum to potężna platforma służąca do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji i eliminujących potrzebę zewnętrznej kontroli smart kontraktów. Sam ether, będący jednostką transakcyjną w blockchainie Ethereum, jest drugą kryptowalutą pod względem kapitalizacji, ustępując jedynie bitcoinowi i osiąg.. Czytaj
Koniec kopania Ethereum? W jaki sposób Serenity i Casper odmienią ETH?

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk