• Odbierz prezent
Plasma Cash - czy z giełd przestaną znikać kryptowaluty?

Na konferencji w Paryżu 9 marca współtwórca kryptowaluty Ethereum, Vitalik Buterin, zaproponował udoskonalenie rozwiązania Plasma, zapewniające większą skalowalność i bezpieczeństwo łańcucha bloków Ethereum. Przedstawił ideę Plasma Cash, która może uchronić giełdy kryptowalut przed atakami hakerskimi.

 

Plaga ataków hakerskich na giełdy

W ostatnim czasie często zdarzają się ataki hakerskie na giełdy kryptowalut. W tym roku miały miejsce już dwa takie wydarzenia. Pod koniec stycznia użytkownicy japońskiej giełdy Coincheck w wyniku ataku hakerów stracili równowartość ponad 400 mln dolarów. Duże straty poniosła też włoska giełda BitGrail, z której w lutym zniknęło 170 mln dolarów.

Ataki hakerskie są źródłem ogromnych strat finansowych zarówno dla klientów, jak i samych giełd. Tracą one zaufanie użytkowników w zakresie bezpieczeństwa środków i muszą wynagrodzić im poniesione straty. Nie wszystkie giełdy mają wystarczającą ilość rezerw na ten cel, więc czasem dochodzi do ich bankructwa.

Zarówno w interesie giełd, jak i ich klientów, jest szukanie rozwiązań, które zabezpieczają przed działaniami hakerów. Jedno z nich Vitalik Buterin zaprezentował 9 marca na konferencji społeczności Ethereum.

 

Od czego się zaczęło - Plasma, czyli „blockchain w blockchainie”

W sierpniu 2017 r. współtwórca kryptowaluty Ethereum, Vitalik Buterin i współtwórca Lightning Network, Joseph Poon przedstawili wstępnie opracowaną wersję aktualizacji blockchain Ethereum o nazwie Plasma. Jest to rozwiązanie skalujące Ethereum, aby umożliwić zarządzanie większymi zbiorami danych. Obecnie skalowalność jest ogromnym problemem dla wielu kryptowalut, gdzie przetwarzanie transakcji opiera się na całych łańcuchach bloków. Kopanie (mining) i weryfikacja transakcji w sieci blockchain pochłaniają dużo czasu i energii. Blockchain Ethereum umożliwia większą szybkość transakcji niż blockchain Bitcoina, ale wciąż nie może równać się pod tym względem z takimi systemami płatności jak np. Visa. Bitcoin pozwala na 7-15 TPS (transakcji na sekundę), Ethereum - 7-15 TPS, natomiast Visa 56000 TPS. 

Twórcy rozwiązania Plasma zaprojektowali system łańcuchów bloków utworzonych przez serie smart kontraktów. Łańcuchy te są podrzędne w stosunku do głównego łańcucha. Umożliwiają one dużą ilość transakcji, odciążając główny łańcuch, który wspiera je natomiast swoją mocą obliczeniową w przypadku prób defraudacji. Optymalizacja przetwarzania danych przez Plasmę pozwala zmniejszyć wykorzystywaną ilość czasu i energii w sieci blockchain, a tym samym zredukować opłaty transakcyjne i przyspieszyć transakcje. Plasma wymaga jednak od użytkowników pobierania i uwierzytelniania każdego bloku w łańcuchu, co jest pewnym niedociągnięciem tego rozwiązania.

 

Plasma Cash – „uaktualnienie aktualizacji”

9 marca na konferencji zorganizowanej przez społeczność Ethereum, Vitalik Buterin przedstawił rozwiązanie Plasma Cash, które opracował wspólnie z Danem Robinsonem i Karlem Floerschem. Jest to udoskonalenie dotychczasowego rozwiązania Plasma. Pozwala na większą skalowalność Ethereum, a także poprawia bezpieczeństwo środków na giełdach kryptowalut.

Rozwiązanie to pozwoli zwiększyć ilość miejsca w sieci, gdyż użytkownicy nie będą już musieli uwierzytelniać wszystkich bloków w łańcuchu, a tylko te, które dotyczą ich transakcji. W ten sposób zmniejszy się ilość danych do przetworzenia, a tym samym zmniejszy się zużycie energii w sieci blockchain i ulegnie poprawie szybkość transakcji.

Szczególnie istotną zaletą rozwiązania Plasma Cash jest poprawa bezpieczeństwa. Obecnie hakerzy są w stanie ukraść duże ilości kryptowalut, gdyż nie mają one czynników identyfikujących, a jedynie anonimowy kod w blockchain. Plasma Cash wprowadzi tokeny (monety) odzwierciedlające ilość posiadanego przez użytkowników ETH. Będą one tworzone w momencie przesyłania depozytów ETH na giełdę. Każdy taki token będzie miał swój unikalny identyfikator. Oprócz tego będzie również identyfikowany przez miejsce, które zajmuje w łańcuchu bloków. Tokeny nie będą wymienialne, nie będzie dało się ich zastąpić ani zmodyfikować. Za pomocą Plasma Cash użytkownicy będą mogli identyfikować swoje tokeny, a każda ewentualna kradzież odbywałaby się między poszczególnymi użytkownikami, a nie wynikała z włamania na dużą skalę do sieci blockchain.

Właściciele kryptowaluty będą mieli dowody historii swoich tokenów, co umożliwi im walkę z próbami ich wyłudzenia. Nikt nie będzie mógł przywłaszczyć tokenów innych użytkowników bez ich wiedzy. Właściciel tokenów może zapobiec nieuczciwym wypłatom za pośrednictwem systemu reklamacji, okazując „dane dowodowe” historii swoich tokenów. Szczególne zastosowanie dla nowego rozwiązania miałyby giełdy kryptowalut, które mogłyby zabezpieczać straty i zyski dzięki kontraktom Plasma.

Dzięki rozwiązaniu Plasma Cash, użytkownicy będą w stanie wypłacić swoje inwestycje nawet w przypadku, gdyby giełda kryptowalut uległa atakowi hakerskiemu. Według słów Buterina „niezależnie od tego, co dzieje się na giełdzie, użytkownicy mogą wypłacić swoje pieniądze za pomocą procedury wyjścia zaimplementowanej w Plasmie”. Buterin wyraził nadzieję, że kiedy następna duża, wielomiliardowa giełda kryptowalut zostanie zhakowana, nikt nie straci pieniędzy.

Na razie nie ma jeszcze harmonogramu wdrażania rozwiązania Plasma Cash, gdyż jest ono jeszcze w fazie rozwoju.

Ethereum cały czas się rozwija. W planach jest m. in. Casper - zmiana algorytmu konsensusu z proof of work na proof of stake.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk