• Odbierz prezent
Planujesz ubiegać się o kredyt? Przeczytaj, co warto wiedzieć przed udaniem się do banku
fot. freepik.com

Ubieganie się o kredyt hipoteczny to bez wątpienia stresujący i wymagający proces. Zwłaszcza w czasach wysokich stóp procentowych. Nie musisz jednak rezygnować z zakupu nieruchomości. Poniżej pokażemy Ci, jak dobrze przygotować się do złożenia wniosku.

 

Mniej kredytów, ale wyższe zdolności

Nie da się ukryć: ze względu na podwyżkę stóp procentowych o kredyt mieszkaniowy jest po prostu trudno. Wiele osób odkłada plany zakupu wymarzonego domu lub mieszkania na później. Według Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe BIK w kwietniu 2023 roku złożono 20,88 tys. wniosków o kredyty mieszkaniowe, co oznacza spadek o 26,5% w porównaniu z kwietniem 2022 roku.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że średnia wartość kredytu wyniosła aż 383,36 tys. zł, co jest kwotą o 8,3% wyższą niż przed rokiem. Bez wątpienia wynika to także ze stosowania przez banki korzystniejszego bufora na zmianę stopy procentowej, co wpływa pozytywnie na ocenę zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców.

 

Czego potrzebujesz przed wnioskiem? Przede wszystkim wiedzy

Pomimo pierwszych pozytywnych sygnałów nadal mamy do czynienia ze skomplikowaną sytuacją. Zwłaszcza w porównaniu z czasami, gdy stopy procentowe znajdowały się na rekordowo niskich poziomach. Jeżeli właśnie teraz udało Ci się znaleźć atrakcyjną nieruchomość, potrzebujesz przede wszystkim sprawdzonej wiedzy – znajdziesz ją w serwisie Blog Kredytowy.

Przeczytasz tam o procedurach i najważniejszych zagadnieniach, które powinien poznać każdy kredytobiorca. Dzięki temu unikniesz błędów i uzyskasz najkorzystniejsze kredytowanie. Poniżej przedstawiamy 5 kluczowych informacji, które z pewnością będą pomocne na początkowym etapie.

 

1. Masz wpływ na zdolność kredytową

Kredyty są obecnie drogie, ale wysokie koszty rat oznaczają również mniej korzystne wyliczenia zdolności kredytowej. A to podstawowy czynnik, który podlega ocenie po złożeniu wniosku kredytowego. Pamiętaj jednak, że masz na nią spory wpływ. Czasami spłata wcześniejszych pożyczek i rezygnacja z kart kredytowych lub debetu w koncie pozwala znacząco podnieść zdolność.

 

2. Poznaj swoją historię kredytową

Z perspektywy banku liczy się to, jak wiarygodnym kredytobiorcą jesteś. Sumiennie spłacane kredyty, pożyczki czy limity są sygnałem, że dobrze radzisz sobie ze zobowiązaniami. Problemy w przeszłości mogą natomiast zaważyć na otrzymaniu kredytu. Przed złożeniem wniosku sprawdź swój raport BIK. Szybko przekonasz się, co wiedzą o Tobie instytucje. Niekiedy może się okazać, że w raporcie widnieją nieaktualne lub nieprawdziwe dane. Wówczas masz możliwość ich sprostowania, co z pewnością pomoże w uzyskaniu kredytu.

 

3. Oprocentowanie stałe vs. zmienne

Przeraża Cię możliwość podwyższenia stóp procentowych, co pośrednio wpłynie na wysokość opłacanych przez Ciebie rat? Pamiętaj, że do dyspozycji pozostaje oprocentowanie stałe. Wybierając taki produkt, upewnisz się, że przez wskazany okres oprocentowanie kredytu nie ulegnie zmianie. Porównaj ze sobą różne propozycje banków i podejmij decyzję, która będzie korzystniejsza z Twojej perspektywy.

 

4. Wcześniejsza spłata jest możliwa

Wiele osób obawia się, że podpisując umowę kredytu, zobowiązują się do regulowania rat przez długi czas – najczęściej wybierany okres kredytowania mieści się w przedziale 25–30 lat. Wcale nie musi tak jednak być. Pamiętaj, że zachowujesz prawo do wcześniejszej spłaty kredytu, w tym jego nadpłacania. Opłaty z tego tytułu mogą być pobierane jedynie w ciągu pierwszych 36 miesięcy, jednak większość banków z nich rezygnuje.

 

5. Sprzedaż mieszkania z kredytem jest możliwa

Inna popularna, choć nieuzasadniona obawa dotyczy braku możliwości sprzedaży mieszkania w trakcie spłaty kredytu. Bez obaw: jest to jak najbardziej możliwe. W ramach transakcji nowy nabywca po prostu spłaci na rzecz banku pozostałą część kapitału, a reszta środków trafi na Twoje konto.


Informacje prasowe

Wiadomości prasowe ze świata finansów oraz szeroko pojętego inwestowania

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk