• Odbierz prezent
Plan Facebooka się sypie? Członkowie Stowarzyszenia Libra chcą z niego wystąpić

Facebook od ogłoszenia swoich planów uruchomienia globalnej sieci płatniczej opartej na technologii blockchain ma mocno pod górkę. Jak donosi Financial Times, przynajmniej trzy firmy wchodzące w skład Stowarzyszenia Libra chcą wycofać się z projektu, ze względu na rosnące naciski regulacyjne w konkretnych krajach.

 

 

Stowarzyszenie Libra aktualnie składa się z 28 korporacji technologiczno-finansowych, takich jak m.in. Visa, MasterCard, Coinbase, czy eBay, z których każda zapłaciła przynajmniej 10 mln dolarów w celu przyszłego współtworzenia sieci płatniczej Libra Coin. Facebook planuje rozszerzenie Stowarzyszenia nawet do 100 członków, co jednak na razie może być trudne. Wg informacji Financial Times, trzy niewymienione z nazwy firmy, dotychczas będące członkami Stowarzyszenia Libra, chcą z niego wystąpić i zrezygnować ze współtworzenia projektu.

Jest to spowodowane rosnącymi naciskami regulacyjnymi ze strony organów nadzorczych w wielu krajach, w których docelowo wprowadzony ma być Libra Coin. Firmy, które rzekomo planują wystąpienie ze Stowarzyszenia obawiają się powiązania ich marek z zarzutami regulatorów finansowych wobec Libra Coina i samego Facebooka, którzy zarzucają projektowi potencjalną monopolizację i wprowadzanie zagrożenia dla stabilności systemu finansowego.

 

Facebook w swoim ostatnim raporcie finansowym zaznaczył, że powstanie sieci Libra nie jest pewne, właśnie ze względu na potencjalne problemy regulacyjne.

Plany stworzenia globalnej sieci płatniczej zaalarmowały m.in. senatorów Stanów Zjednoczonych, brytyjskiego regulatora finansowego FCA, a także Komisję Europejską, która planuje wszczęcie postępowania antymonopolowego wobec Projektu Libra.

Czytaj także: "Kryptowaluta" Facebooka pod znakiem zapytania - Libra Coin może w ogóle nie powstać

W ostatnich miesiącach nic nie wywołało chociażby porównywalnego zamieszania w szeroko pojętej branży fintech, jak plany stworzenia przez Facebooka globalnej sieci płatniczej opartej na technologii blockchain z własnym cyfrowym tokenem. Libra Coin, bo tak właśnie miałby się nazywać token mylnie nazy.. Czytaj
"Kryptowaluta" Facebooka pod znakiem zapytania - Libra Coin może w ogóle nie powstać

 

Notowania: FACEBOOK

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/FB/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk