• Odbierz prezent
Plan Balcerowicza - terapia szokowa dla polskiej gospodarki rozpoczęła się dokładnie 30 lat temu

Dokładnie trzydzieści lat temu, 1 stycznia 1990 r., w życie wszedł jeden z najważniejszych i jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych pakietów ustaw w najnowszej historii Polski. Mowa o tzw. Planie Balcerowicza, czyli pakiecie drastycznych reform, będących dla obywateli i polskiej gospodarki swoistą terapią szokową.

 

Słynny Plan Balcerowicza, który wówczas był ministrem finansów w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, składał się z dziesięciu ustaw, które w radykalny sposób próbowały zerwać z dotychczasową, socjalistyczną i centralnie sterowaną gospodarką, przestawiając ją na model wolnorynkowy. Jak mówił sam Balcerowicz, celem reformy jest zmiana sytuacji, w której „ludzie udają, że pracują, a państwo udaje, że im płaci”. Wprowadzone zmiany były szokiem dla wielu Polaków, którzy musieli zmierzyć się m.in. z dotychczas w zasadzie nieistniejącym problemem bezrobocia.

Plan Balcerowicza został przedstawiony Polakom 17 grudnia 1989 r., Sejm PRL przegłosował go 28 grudnia, zaś na biurko ówczesnego prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego trafił w ostatni dzień grudnia. 1 stycznia pakiet ustaw wszedł w życie. Krytycy zwracają uwagę na to, że został on przygotowany w pośpiechu, opracowany bez jakichkolwiek konsultacji społecznych i wprowadzony zbyt gwałtownie, z tempem które uniemożliwiło wielu obywatelom zrozumienie i przygotowanie się do tego, co miało nastąpić. Jego zwolennicy zauważają, że dzięki niemu Polska stała się jednym z najszybciej rozwijających się krajów byłego bloku wschodniego.

 

Na czym dokładnie polegał Plan Balcerowicza i jakie były jego skutki? Jak wyglądała sytuacja ekonomiczna Polski pod koniec lat 80.? Tego dowiesz się z naszego obszernego tekstu poświęconego reformie sprzed trzydziestu lat:

Czytaj także: Plan Balcerowicza - 30 lat od zderzenia ze ścianą rzeczywistości

Dokładnie trzydzieści lat temu przedstawiono założenia słynnego „Planu Balcerowicza”, który wraz z wprowadzoną rok wcześniej „Ustawą Wilczka”, był terapią szokową dla znajdującej się w opłakanym stanie socjalistycznej, centralnie sterowanej gospodarki, która w ówczesnej formie nie byłaby w stanie fu.. Czytaj
Plan Balcerowicza - 30 lat od zderzenia ze ścianą rzeczywistości


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk