• Odbierz prezent
Płace rosną pomimo spowalniającej gospodarki. Kurs złotego (PLN) zaczyna odrabiać straty
fot. freepik.com

Wzrost płac w polskim sektorze prywatnym pozostaje dwucyfrowy, przyspieszając mniej więcej zgodnie z oczekiwaniami do 11,9% r/r w sierpniu (10,4% r/r w lipcu). Wzrost zatrudnienia wyhamował w sierpniu, po wzroście o 0,1% r/r w lipcu. Chociaż produkcja przemysłowa wzrosła w tym miesiącu w porównaniu z lipcem (+0,6% r/r po korekcie), to nadal spada r/r (-2,0% r/r). Jednocześnie GUS zrewidował w górę dane za lipiec. Opublikowana została również bazowa inflacja konsumencka za sierpień, której wzrost spowolnił do 10% r/r. Prezes NBP, A. Glapiński, powiedział, że po znaczącej obniżce stóp procentowych we wrześniu, przestrzeń do dalszych cięć stóp zawęziła się.

 

Fed utrzymał główną stopę procentową bez zmian w przedziale 5,25%-5,50%, pozostawiając przestrzeń do ewentualnej podwyżki stóp w IV kwartale (w zależności od napływających danych). O ile w przypadku EBC można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że cykl podwyżek stóp został zakończony, o tyle w przypadku Fed nie jest to tak pewne. Zwłaszcza, że Fed znacznie poprawił swoje prognozy wzrostu gospodarczego (PKB +2,1% w tym roku, +1,5% w przyszłym roku).

 

EUR do USD wahał się w przedziale 1,064-1,074 USD/EUR. PLN do EUR początkowo osłabił się powyżej 4,65 PLN/EUR, ale odrobił straty i zakończył sesję na poziomie 4,62 PLN/EUR. Złoty umocnił się również nieznacznie do USD i w piątek rano był poniżej 4,35 PLN/USD.

 

Roksana Cicha, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA

 


Akcenta

AKCENTA to międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.
AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).
AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 20 lat, obecnie w 7 krajach Europy: w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk