• Odbierz prezent
Płaca minimalna będzie wyższa - rekordowa podwyżka o ponad 15% od 2020 r.

Rada Ministrów we wtorek 10 września przyjęła projekt rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na mocy którego od stycznia przyszłego roku dojdzie do podwyżki płacy minimalnej. Od 2020 r. będzie ona wynosiła dokładnie 2600 złotych brutto (1877 złotych netto).

 

Minimalne wynagrodzenie od przyszłego roku wzrośnie z dotychczasowych 2250 złotych brutto do 2600 złotych brutto, zaś minimalna stawka godzinowa z obecnych 14,70 PLN do równych 17 PLN. Jest to niewątpliwie rekordowa podwyżka płacy minimalnej oraz stawki godzinowej, wynosi ona bowiem aż ponad 15,5%. Dla porównania, zaledwie niecałe pięć lat temu, w 2015 r. płaca minimalna wynosiła 1750 złotych. Oprócz tego, Ministerstwo zaproponowało, aby do wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wliczano dodatków stażowych, po to by zachować ich motywacyjny charakter dla pracownika.

Podwyżka płacy minimalnej oznacza, że jej wysokość będzie stanowić aż 49,7% prognozowanego średniego wynagrodzenia w przyszłym roku, co jest wynikiem niespotykanym w innych krajach Unii Europejskiej.

 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział jednak, że to dopiero początek podwyżek płacy minimalnej, co jest deklaracją wysoce zrozumiałą w obliczu trwającej kampanii do wyborów parlamentarnych. Premier obiecał, że minimalne wynagrodzenie w 2021 r. wzrośnie o kolejne ponad 15% i wyniesie równe 3000 złotych brutto. Jakby tego było mało, na sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział, że minimalna płaca w 2023 r. zostanie podniesiona do równych 4000 złotych brutto, czyli ponad 2850 złotych netto na umowie o pracę.

Czytaj także: Budżet 2020 po raz pierwszy bez deficytu? Wg rządu jest to możliwe

We wtorek 27 sierpnia premier Mateusz Morawiecki przedstawił projekt budżetu na 2020 r. przyjęty przez rząd. Po raz pierwszy od czasów transformacji ustrojowej zakłada on brak deficytu - zarówno dochody, jak i wydatki państwa mają wynieść po 429,5 mld złotych, wg zapewnień premiera.   Wpływy z tyt.. Czytaj
Budżet 2020 po raz pierwszy bez deficytu? Wg rządu jest to możliwe


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk