• Odbierz prezent
PKP Cargo najciekawszą spółką. JSW i Orange mocno w górę, Lotos na solidnym plusie. Santander liderem spadków, KGHM też na czerwono

Pierwszą w tym tygodniu sesję na GPW indeks WIG20 zakończył na lekkim minusie o 0,35%. Na koniec notowań wartość indeksu największych spółek wyniosła 2246,63 pkt. Lepiej wypadły indeksy średnich i małych spółek. mWIG40 zyskał 0,11%, a sWIG80 0,43%. Indeks szerokiego rynku WIG zakończył dzień pod kreską o 0,16%.

 

JSW i Orange mocno w górę, Lotos na solidnym plusie

Wśród spółek należących do indeksu WIG20 liderem wzrostów okazała się JSW, zyskując 4,75%. Na koniec notowań za akcje spółki płacono 37,29 zł.

Drugie miejsce zajęło Orange. Kurs akcji znanej spółki telekomunikacyjnej wzrósł o 4,18%. Na zamknięciu akcje Orange kosztowały 7,11 zł.

W pierwszej trójce najmocniej rosnących spółek znalazł się dzisiaj także Lotos. W końcówce sesji cena akcji spółki wyniosła 54,44 zł, co stanowi wzrost o 1,91%.

 

PKO BP i PZU na czerwono, Santander traci najmocniej

Nie najlepiej dzisiaj wypadły największe banki. Kurs akcji Santander Bank Polska spadł o 3,4%. Na koniec notowań za akcje banku płacono 264,40 zł. Bank PKO BP stracił 1,73%. Na zamknięciu akcje największego polskiego banku kosztowały 39,70 zł.

W ślady banków poszedł także największy polski ubezpieczyciel – PZU. Kurs akcji spółki spadł o 1,47%. W końcówce sesji za akcje PZU inwestorzy płacili 37,65 zł.

Wśród najmocniej tracących dzisiaj spółek znalazł się też KGHM. Na koniec notowań akcje koncernu miedziowego kosztowały 201,40 zł, co stanowi spadek o 1,42%. Warto wspomnieć, że w godzinach popołudniowych spółka poinformowała o zbliżającej się dywidendzie za 2020 rok. Dzień dywidendy ustalono 21 czerwca, a termin wypłaty na 29 czerwca. Dywidenda wyniesie 1,50 zł na akcję.

 

PKP Cargo przejmie fabrykę

Ciekawe rzeczy dzieją się też w spółkach spoza głównego indeksu. W godzinach popołudniowych poinformowano, że rada nadzorcza PKP Cargo wyraziła zgodę na zawarcie umów z Forespo Poland, dotyczących nabycia majątku po byłej Fabryce Wagonów Gniewczyna. Forespo Poland jest podmiotem zależnym słowackiej spółki Forespo. Łączna cena nabywanych nieruchomości i ruchomości to prawie 7,4 mln euro. Spółka PKP Cargo poinformowała, że planuje wznowienie produkcji w tym zakładzie. Na poniedziałkowej sesji kurs akcji spółki wzrósł o 0,94%.

 

 

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk