• Odbierz prezent
PKO BP z wysoką dywidendą i umową na scouting technologiczny

PKO Bank Polski poinformował w poniedziałek 6 maja o wypłacie dywidendy dla swoich akcjonariuszy z zysku osiągniętego przez bank w 2018 r. Jej wartość jest niemal trzykrotnie wyższa niż dywidenda wypłacona w zeszłym roku, z zysku za 2017 r. Oprócz tego, największy polski bank podpisał umowę z firmą The Heart, która wyszuka dla niego startupy, dzięki którym wdroży innowacyjne technologicznie rozwiązania do swojej oferty.

 

Akcjonariusze PKO BP na Walnym Zgromadzeniu zatwierdzili propozycję przeznaczenia na dywidendę 1 662 500 000 PLN z 3,74 mld PLN zysku osiągniętego przez spółkę w 2018 r. Dywidendą zostaną objęte wszystkie akcje PKO BP, co oznacza wypłatę w wysokości 1,33 PLN na każdą z nich. Dzień dywidendy (uprawniający akcjonariuszy do jej otrzymania) został ustalony na 31 lipca 2019 r., zaś dzień wypłaty dywidendy na 14 sierpnia 2019 r.

Warto przypomnieć, że dywidenda z zysku za 2017 r. wyniosła 0,55 PLN na akcję (z 678,5 mln PLN). Do wysokiej tegorocznej dywidendy z oczywistych względów przyczynił się pozytywny wynik finansowy, jaki w 2018 r. osiągnął największy polski bank.

PKO BP poinformowało również o podpisaniu umowy z The Heart na usługi tzw. scoutingu technologicznego, w ramach których firma będzie identyfikować nowe przestrzenie innowacji wśród usług sektora fintech i wyszukiwać startupy, z którymi PKO BP nawiąże współpracę w ramach programu „Let’s Fintech with PKO Bank Polski”. Od września zeszłego roku PKO BP prowadzi m.in. trwały nośnik danych w oparciu o technologię blockchain.

 

PKO BP jest bezapelacyjnym liderem wśród polskich spółek z sektora bankowego, wycenianym na ponad 48,5 mld złotych i jedną z najpłynniejszych spółek na GPW (lider płynności w kwietniu), notowaną na warszawskim parkiecie od listopada 2004 r.

Czytaj także: PKO BP publikuje wyniki finansowe - 2018 r. udany dla największego polskiego banku

Największy polski bank PKO BP opublikował wyniki finansowe za czwarty kwartał 2018 r., co jednocześnie pozwoliło na określenie wyników za cały zeszły rok. Bank może uznać zeszły rok za wyjątkowo udany, gdyż skonsolidowany zysk netto w stosunku do 2017 r. wzrósł o ponad 20%. Same wyniki za ostatni k.. Czytaj
PKO BP publikuje wyniki finansowe - 2018 r. udany dla największego polskiego banku

 

Notowania: PKO Bank Polski SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PKO/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk