• Odbierz prezent
PKO BP z ponad 20% wzrostem zysków - największy polski bank publikuje wyniki kwartalne

Największa polska spółka bankowa, jaką jest PKO BP, opublikowała w czwartek 7 listopada wyniki finansowe za trzeci kwartał 2019 r. Okazały się one zgodne z oczekiwaniami, które przewidywały wzrost zysku netto w perspektywie rocznej, przy jednoczesnym spadku wyników odsetkowego i z prowizji. Akcjonariusze zareagowali umiarkowanym optymizmem na wyniki finansowe PKO BP - na czwartkowej sesji kurs rośnie o kilkanaście setnych procenta.

 

PKO BP w trzecim kwartale 2019 r. osiągnął skonsolidowany zysk netto w wysokości 1,22 mld złotych, w porównaniu do 1,04 mld złotych rok wcześniej, co jest wzrostem o ponad 17%. Jest to również wzrost o 1% w perspektywie kwartalnej (1,21 mld złotych w IIQ).

Po trzech kwartałach zysk PKO BP wynosi 3,3 mld złotych netto i jest wyższy o ponad 21% w porównaniu do zeszłego roku.

 

Przychody z tytułu odsetek w trzecim kwartale wyniosły 2,66 mld złotych, wobec 2,93 mld złotych rok wcześniej, co oznacza spadek o ponad 9% r/r. Przychody z tytułu prowizji wyniosły zaś 770 mln złotych, w porównaniu do 1,02 mld złotych rok wcześniej (spadek o 24,5% r/r).

Marża odsetkowa za trzy kwartały wynosi 3,44% i jest wyższa niż rok temu (3,40%).

 

W trzecim kwartale PKO BP dokonał odpisów z tytułu utraty wartości kredytów w wysokości 294 mln złotych, co jest wynikiem o 10% niższym niż rok temu.

Jak wynika z informacji PKO BP, pod koniec września przeciwko niemu toczyło się 1379 spraw sądowych związanych z kredytami konsumenckimi we frankach szwajcarskich. Łączna wartość przedmiotu sporu wynosi ponad 320 mln złotych. Bank zdecydował się w trzecim kwartale na utworzenie rezerwy z tytułu przedterminowej spłaty kredytów w wysokości 68,5 mln złotych. Wg PKO BP wyrok TSUE ws kredytów frankowych będzie miał wpływ na orzecznictwo polskich sądów. Zarząd banku zwrócił jednak uwagę, że kredyty udzielone w obcej walucie są jedynie niewielką częścią portfela kredytowego PKO BP.

 

Mimo osiągnięcia wyższej rentowności w perspektywie kwartalnej i rocznej, kurs PKO BP zareagował nieznacznymi wzrostami - aktualnie wynosi on 39,2400 PLN (0,23%).

Czytaj także: Pekao publikuje wyniki kwartalne i prognozuje koszty wyroku TSUE

Drugi pod względem wielkości zarządzanych aktywów bank w Polsce, jakim jest Pekao, opublikował w środę 6 listopada wyniki finansowe za trzeci kwartał 2019 r. Okazały się one nieznacznie wyższe od rynkowych oczekiwań i jednocześnie słabsze w perspektywie kwartalnej niż rok temu. Na środowej sesji kur.. Czytaj
Pekao publikuje wyniki kwartalne i prognozuje koszty wyroku TSUE

 

Notowania: PKO Bank Polski SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PKO/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk