• Odbierz prezent
PKO BP po raz pierwszy w historii warty więcej niż... Deutsche Bank

W czwartek 6 czerwca doszło do symbolicznego dla polskiego sektora bankowego wydarzenia - największa polska instytucja bankowa, jaką jest PKO BP, wyprzedziła w kapitalizacji rynkowej borykającego się z poważnymi problemami niemieckiego giganta Deutsche Bank. Kapitalizacja PKO BP na wczorajszej sesji przekraczała 52 mld złotych (12,2 mld euro) i po raz pierwszy w historii przez pewien czas była wyższa niż giełdowa wartość niemieckiego banku.

 

Kurs PKO BP systematycznie rośnie od połowy maja, z 37,1000 PLN do obecnych ponad 41,5000 PLN za akcję. Optymizm akcjonariuszy dostrzegalny jest od momentu publikacji wyników kwartalnych, które okazały się lepsze niż rok wcześniej i jednocześnie wyższe od oczekiwań analityków (zysk netto przekraczający 860 mln złotych).

Deutsche Bank natomiast od dłuższego czasu boryka się z poważnymi problemami finansowymi, które wymiernie wpływają na negatywne nastroje akcjonariuszy - rozpoczęły się one ponad dekadę temu, po kryzysie finansowym.

Aktualny kurs akcji Deutsche Banku wynosi 5,96 euro, podczas gdy w kwietniu 2015 r. notowane były one po ponad 33 euro. Do największych problemów niemieckiego giganta bankowo-inwestycyjnego zaliczają się potężne koszty działalności operacyjnej, które obniżają rentowność banku. Remedium na problemy miała być ogromna fuzja z niemieckim Commerzbankiem, do której jednak nie dojdzie, o czym poinformowano 25 kwietnia.

 

O skali problemów z rentownością Deutsche Banku można było usłyszeć już w kwietniu zeszłego roku, kiedy okazało się, że w pierwszym kwartale 2018 r. niemiecki bank zatrudniający ponad 100 tys. pracowników osiągnął zysk na poziomie niecałych 150 mln dolarów, czyli niemal o 50 mln USD mniej niż istniejąca wówczas od kilku miesięcy giełda kryptowalut Binance, która zatrudniała wtedy mniej niż pięćdziesięciu pracowników.

Czytaj także: PKO BP z lepszymi wynikami kwartalnymi. Bank osiągnął 862 mln zł zysku

Największy polski bank PKO BP przedstawił wyniki finansowe za 1 kwartał 2019 r. Były one lepsze od wyników osiągniętych rok wcześniej, a także od oczekiwań analityków.   15 maja przed sesją na GPW, bank PKO BP opublikował wyniki kwartalne. W ujęciu skonsolidowanym wynik z tytułu odsetek wyniósł 2,.. Czytaj
PKO BP z lepszymi wynikami kwartalnymi. Bank osiągnął 862 mln zł zysku

 

Notowania: PKO Bank Polski SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PKO/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk