• Odbierz prezent
PKO BP i Pekao - dwa największe banki ze świetnymi wynikami za III kwartał

Dwa największe banki Polsce opublikowały skonsolidowane raporty kwartalne za trzeci kwartał 2018 r. W obu przypadkach wyniki finansowe są jednoznacznie pozytywne - PKO BP odnotował rekordowy kwartał, zyskując ponad miliard złotych, natomiast Pekao uzyskał wyniki lepsze od oczekiwań.

 

Największy polski bank PKO BP uzyskał w trzecim kwartale 1042 mln PLN zysku netto, co jest wzrostem o ponad 15% w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku, kiedy to skonsolidowany zysk netto wyniósł 902 mln PLN. Jest to jednocześnie rekordowy zysk kwartalny osiągnięty przez PKO - miliard zysku kwartalnego udało się bankowi uzyskać jedynie dwukrotnie, zaś dotychczasowy rekord pochodził z 2011 r.

Mimo imponującego i wyższego od oczekiwań wyniku, notowania PKO BP na wczorajszej sesji minimalnie spadły, obecnie notując niewielki, ponad 2% wzrost przy wycenie 41,95 PLN za akcję.

 

Mimo niekoniecznie preferencyjnych ofert na tle konkurencji, wartość depozytów PKO BP wzrosła z 40,6 do 49 mld PLN (ponad 20% wzrostu) zaledwie w ciągu roku. Obecnie bank posiada 7,36 mln klientów, podczas gdy w analogicznym okresie rok temu było to 7,13 mln.

Obecne wyniki PKO BP ugruntowują jego niekwestionowaną pozycję lidera wśród instytucji bankowych.

Czytaj także: PKO BP i blockchain - innowacyjna technologia w największym polskim banku

Największy polski bank PKO BP poinformował w poniedziałek 17 września o pomyślnym wdrożeniu technologii blockchain, która ma służyć m.in. ułatwieniu kontaktu klientów z bankiem. PKO BP chwali się, że jest pierwszą polska instytucją finansową, która zdecydowała się na zastosowanie blockchain. W jaki.. Czytaj
PKO BP i blockchain - innowacyjna technologia w największym polskim banku

 

Drugi pod względem wielkości bank w Polsce również może pochwalić się dobrymi wynikami za trzeci kwartał. Skonsolidowany zysk Pekao SA wyniósł 605,8 mln PLN netto, co jest wzrostem o niemal 13% (536,2 mln PLN) w stosunku do analogicznego okresu w 2017 r. Jest to jednocześnie najlepszy wynik banku w ciągu trzech ostatnich lat, wyższy od oczekiwań analityków.

 

Wraz z opublikowaniem wyników kwartalnych, zarząd Pekao SA podtrzymał plany wypłaty wysokiej dywidendy z zysku osiągniętego w 2018 r. o wartości przynajmniej takiej, jak za 2017 r. (dywidenda w czerwcu wyniosła 7,9 PLN za akcję).

Od początku środowej sesji notowania Pekao SA nieznacznie rosną (poniżej 2%), obecnie będąc wycenianie po 110 PLN za akcję (kurs odniesienia to 107,90 PLN).

Notowania: PKO Bank Polski SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PKO/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk