• Odbierz prezent
PKO BP i KGHM - realizacja zysków czy początek większej korekty?

Ostatnia sesja miesiąca zawsze ma znaczenie w kontekście kształtu i wymowy świecy miesięcznej na wykresie. Akcjonariusze PKO BP i KGHM mogą zaliczyć listopad do bardzo udanych. Akcje obu spółek zyskały odpowiednio ponad 35% i 25%. Ostatnia sesja miesiąca przynosi spadki: na KGHM o ponad 4% a na PKO BP o ponad 5.5%. Czy to tylko realizacja zysków czy początek głębszej korekty? Popatrzmy na wykresy.

KGHM reaguje na poziom 160 PLN

Piątkowa świeca dzienna w postaci spadkowego pin bara mogła być ostrzeżeniem dla byków. Dziś rzeczywiście doszło do sporych spadków na KGHM – wymowa świecy typowo podażowa. Zasięg spadków wypełnia póki co ok. 10-złotową wielkość korekty (niebieski prostokąt na wykresie), którą cena respektowała dwukrotnie w ostatnim czasie. Wydaje się jednak, że spadki mogą  być bardziej znaczące. W szerszym ujęciu mamy na wykresie formację klina zwyżkującego, który tworzył się od listopada 2019. Jak wiadomo, statystycznie częściej dochodzi do wybicia dołem z takiej formacji, co nie wyklucza na takim etapie jeszcze jednego podejścia w górę. Najbliższe wsparcia to silne poziomy oporu z sierpnia i września. Pokrywają się one ze zniesieniem 38.2 Fibo ostatniej fali wzrostowej (nie pokazano na wykresie ze względu na czytelność). Kolejny ważny poziom to okrągłe 130 PLN. Wydaje się, że przebicie tego poziomu połączone z wybiciem z formacji klina mogłoby doprowadzić  do głębszych spadków. Znajduje się tam zasięg największej korekty w obecnym trendzie (czerwony prostokąt). Pewnym potwierdzeniem może być wskaźnik RSI, gdzie zaznaczono linie trendu. Odbicie od niej w połączeniu z reakcją na poziom wsparcia mógłby stanowić sygnał kupna. Alternatywnie, przebicie w dół linii trendu na RSI to sygnał słabości.

Dopóki poziom 140 nie zostanie wybity, w grze jest wariant prowzrostowy.

 Wykres 1. Notowania KGHM, interwał dzienny

Wykres 1. Notowania KGHM, interwał dzienny

W poszukiwaniu miejsca na kupno PKO BP

Po mocnym rajdzie wzrostowym przyszła wreszcie korekta na akcjach PKO BP. Akcjonariusze, którzy wkupili się w dołek na początku listopada mogą inkasować kilkadziesiąt procent zysku. Co dalej? Wydaje się mało prawdopodobne, że po ponad 6-miesięcznej konsolidacji na akcjach PKO BP miałby wrócić trend spadkowy. W związku z tym warto szukać miejsca do podłączenia się do wzrostów. Najbliższy poziom wsparcia to 25 PLN czyli górne ograniczenie konsolidacji potwierdzone zniesieniem 38.2% Fibo. Zejście niżej, w okolice 23.30 to poziom wsparcia wynikający z wymienności funkcji (dawny opór) oraz mierzenie 50% Fibo. Scenariusz wzrostowy zostałby zanegowany przy zejściu poniżej 20 PLN.

 Wykres 2. Notowania PKO BP, interwał dzienny

Wykres 2. Notowania PKO BP, interwał dzienny

Notowania: KGHM Polska Miedz SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:KGH/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk