• Odbierz prezent
PKO BP i Bank Pekao mogą sporo stracić na kredytach frankowych - Haitong Bank obniża rekomendacje dla dwóch czołowych banków

Haitong Bank w swojej najnowszej analizie z piątku 6 grudnia obniżył rekomendacje dla dwóch czołowych polskich banków. Szczególnie mocno obniżono perspektywy dla PKO BP, którego rekomendacja z dotychczasowego „kupuj” została zmieniona na „sprzedaj”. Bank Pekao uzyskał zaś rekomendację neutralną, zmienioną z dotychczasowego „kupuj”. Analitycy Haitong Banku pozostawili bez zmian rekomendację dla Citi Banku Handlowego.

 

Haitong Bank w swojej najnowszej rekomendacji obniżył cenę docelową akcji PKO BP z dotychczasowych 48,5000 PLN do 30,5000 PLN. Wycena ta uwzględnia prognozowaną stratę wygenerowana przez portfel frankowych kredytów konsumenckich, która zostałą oszacowana na 4,10 PLN na akcję (11,5%). Aktualna cena akcji PKO BP to 33,9100 PLN.

Analitycy Haitong Banku wymieniają trzy zagrożenia dla czołowego polskiego banku: możliwość utraty prezesa (szczególnie po ostatniej rezygnacji prezesa Pekao), konieczność wzięcia udziału w restrukturyzacji zagrożonych instytucji bankowych, a także potencjalne plany przejęcia mBanku „za każdą cenę”. W rekomendacji obniżono również prognozy zysków netto PKO BP na 2020 i 2021 r. o 8% (4,04 mld PLN) i 11% (4,28 mld PLN).

 

W przypadku Pekao obniżono cenę docelową ze 123,5000 PLN do 105,4000 PLN. Aktualna cena akcji Pekao to 95,4000 PLN. Wycena uwzględnia oczekiwaną stratę z tytułu portfela kredytów frankowych na poziomie 2,3% na akcję, czyli 2,5 PLN. Analitycy zwracają uwagę na wysoką stopę dywidendy na 2020 r. (6,6%) oraz niskie zaangażowanie portfolio banku w konsumenckie kredyty walutowe, a także wdrożenie programu cięcia kosztów, który może przynieść wzrost zysku netto na poziomie do 14% r/r.

 

Jedyny bank, dla którego utrzymano rekomendację „Kupuj” to Citi Handlowy, choć również w jego przypadku zmniejszono cenę docelową z 61,0000 PLN do obecnych 57,7000 PLN. Bank aktualnie jest notowany po 51,4000 PLN.

Czytaj także: Commerzbank chce się pozbyć udziałów w mBanku

Commerzbank AG, będący drugim pod względem wielkości niemieckim bankiem, w swojej nowej strategii rozwoju przewiduje sprzedaż akcji polskiego mBanku, którego jest większościowym udziałowcem. mBank jest czwartym bankiem pod względem posiadanych aktywów w Polsce, stąd też jego potencjalne przejęcie pr.. Czytaj
Commerzbank chce się pozbyć udziałów w mBanku

 

Notowania: PKO Bank Polski SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PKO/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk