Reklama
WIG82 279,95+0,88%
WIG202 425,30+1,27%
EUR / PLN4,32+0,04%
USD / PLN4,00+0,21%
CHF / PLN4,41+0,14%
GBP / PLN5,04+0,15%
EUR / USD1,08-0,18%
DAX18 477,63+0,00%
FT-SE7 954,90+0,29%
CAC 408 222,19+0,21%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT85,74+0,05%
ROPA WTI81,77+0,06%
ZŁOTO2 194,11+0,11%
SREBRO24,44-0,53%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PKO BP i blockchain - innowacyjna technologia w największym polskim banku

Darek Dziduch | 17:00 18 wrzesień 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Największy polski bank PKO BP poinformował w poniedziałek 17 września o pomyślnym wdrożeniu technologii blockchain, która ma służyć m.in. ułatwieniu kontaktu klientów z bankiem. PKO BP chwali się, że jest pierwszą polska instytucją finansową, która zdecydowała się na zastosowanie blockchain. W jaki sposób działa i jakie funkcjonalności ma zapewnić użytkownikom banku?

 

Największy bank chce być liderem innowacji?

PKO BP [PKOBP:GPW] o rozpoczęciu prac nad wdrożeniem technologii blockchain dla swoich potrzeb poinformował już pod koniec marca tego roku. Bank podpisał wówczas umowę z blockchainowym polsko-brytyjskim startupem Coinfirm w zakresie przygotowania systemu weryfikacji autentyczności dokumentów bankowych (m.in. umów i regulaminów usług). Do tego celu PKO wykorzystał stworzoną przez Coinfirm usługę Trudatum, służącą do cyfrowego podpisywania dokumentów za pomocą kryptograficznej funkcji hashującej. Dzięki tej usłudze, klienci będą mogli w nieskomplikowany sposób potwierdzić czy konkretny dokument jest zweryfikowany przez bank, sprawdzić czy nie doszło do jego późniejszych modyfikacji, a także utrzymać dostęp do niego również po zerwaniu umowy o świadczenie usług z PKO BP. Rozwiązanie to docelowo ma spełniać wymagania trwałego nośnika danych.

Obecnie zakończono pierwszy etap wdrożenia usługi, polegający na integracji z systemami informatycznymi banku.

Reklama

 

Grzegorz Pawlicki z Biura Innowacji PKO BP stwierdził wówczas, że:

„Technologia blockchain ma potencjał do tego, by zrewolucjonizować sektor finansowy, dlatego poświęcamy jej dużo uwagi. Chcemy ją dobrze rozumieć i wykorzystać w możliwe najszerszym zakresie. Blockchain spełnia kluczowe wymagania trwałego nośnika, zapewniając między innymi poufność oraz integralność dokumentów przekazywanych klientowi, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność tej technologii dla banków. Podpisanie umowy z Coinfirm to efekt długofalowego wspierania rozwoju ekosystemu start-upów w Polsce”

 

W marcu ogłoszono również powstanie Centrum Kompetencyjnego Blockchain przy PKO BP, które ma badać potencjalne zastosowania technologii rozproszonych rejestrów m.in. w bankowości.

Reklama

 

Dwie warstwy technologii blockchain w PKO BP

Sercem ekosystemu opartego na blockchain w PKO BP jest prywatna sieć wykorzystująca m.in. kod źródłowy open-sourceowej platformy Hyperledger Fabric. Sieć prywatna składa się z dwóch warstw: tradycyjnego nośnika danych znajdującego się u zaufanej i niezależnej od banku instytucji, jaką jest Krajowa Izba Rozliczeniowa, zintegrowaną z siecią blockchain opartą na Hyperledger Fabric, która rejestruje wszelkie zmiany w konkretnym dokumencie (nie przechowując samego dokumentu), zaś same pliki są kryptograficznie podpisywane przy pomocy usługi Trudatum od Coinfirm.

Jest to w pewnym sensie rozwiązanie hybrydowe, gdyż łączy scentralizowany serwer, znajdujący się u „zaufanej trzeciej strony” (jaką jest KiR) pomiędzy bankiem a jego klientami, z prywatnym rejestrem blockchain, który trwale zapisuje wszelkie zmiany, jakie zostały zarejestrowane na serwerze.

Rozwiązanie PKO BP składa się również z publicznego rejestru blockchain opartego na zdecentralizowanej sieci Dash, nie podano jednak szczegółów dotyczących jego zastosowania.

 

Reklama

Z trwałego nośnika danych opartego na technologii blockchain wg oficjalnych danych PKO BP skorzysta ponad 5 mln klientów banku (ponad połowa), którzy zgodzili się na otrzymywanie dokumentów w formie elektronicznej. Wg PKO będzie to dotychczas największe wdrożenie blockchain w bankowości na terenie Europy.

Pierwsze cyfrowe dokumenty uwierzytelnione za pomocą kryptograficznego podpisu maja trafić do klientów banku jeszcze we wrześniu.

 

Ambitne plany PKO BP

Największy polski bank podkreśla, że rozwiązanie trwałego nośnika danych opartego na technologii blockchain nie jest jedynym wykorzystaniem rozproszonych rejestrów w bankowości, nad którym pracuje. Utworzone w marcu Centrum Kompetencyjne Blockchain przeprowadza prace badawczo-rozwojowe (R&D) nad wykorzystaniem technologii blockchain do przeprowadzania płatności (co rzeczywiście byłoby rewolucyjnym rozwiązaniem), tworzeniem wierzytelności i umów zaprogramowanych w formie smart-kontraktów, a także nad tokenizacją aktywów, zbiórkami funduszy w formie ICO oraz konsorcjami międzybankowymi.

Jak dotąd nie poinformowano jednak o konkretnych kierunkach rozwoju w żadnym z tych zakresów, poza trwałym nośnikiem.

Reklama

Mimo tego, że wdrożenie technologii blockchain w bankowości przez PKO BP jest jak dotąd największym tego typu przedsięwzięciem, warto wspomnieć o tym, że od kwietnia tego roku klienci banku BZ WBK (należącego do grupy Santander Bank) mogą wypróbować pilotażowe przelewy międzynarodowe (na razie wyłącznie do Wielkiej Brytanii) za pośrednictwem sieci blockchain, oparte na terminalu xCurrent platformy Ripple (XRP). Również Alior Bank pracuje nad stworzeniem trwałego nośnika, opartego na sieci Ethereum (ETH).

Czytaj także: SWIFT przyśpiesza przelewy międzynarodowe w obawie przed bitcoinem

Międzynarodowe transakcje bankowe realizowane przez sieć SWIFT będą zauważalnie szybsze dzięki powszechnej adaptacji przez banki tzw. aktualizacji GPI. Ma ona zapewnić do końca 2020 r. średni czas księgowania międzynarodowych transferów walutowych w czasie krótszym niż 30 minut. Czy banki czują zagr.. Czytaj
SWIFT przyśpiesza przelewy międzynarodowe w obawie przed bitcoinem

 

 

Po co trwałe nośniki danych?

Trwały nośnik służy do przechowywania dokumentów i plików, jednocześnie gwarantując ich bezpieczeństwo, niezmienność, integralność oraz wieczystą dostępność. Dla przykładu, dysk twardy nie jest trwałym nośnikiem, gdyż - nawet jeśli dostęp do niego jest zaszyfrowany - nie gwarantuje on bezpieczeństwa zachowania danych ze względu na swoją podatną na uszkodzenia konstrukcję.

Reklama

 

W 2015 r. UOKiK nałożył na banki konieczność zapewnienia swoim klientom trwałego nośnika danych w przypadku elektronicznego przesyłania dokumentów, regulaminów oraz umów. Większość polskich (i nie tylko) banków korzysta ze scentralizowanych serwerów w ramach tzw. macierzy WORM, która pozwala na jednokrotne zapisanie konkretnego dokumentu i jego nieograniczone otwieranie w późniejszym czasie.

Nowocześniejszą alternatywą dla WORM jest właśnie technologia rozproszonych rejestrów blockchain, z której w Polsce korzysta (testowo) Alior Bank oraz opisywany w tekście PKO BP.

Wykorzystanie sieci bloków jako trwałego nośnika danych zostało wstępnie zaakceptowane przez Komisję Nadzoru Finansowego we wrześniu 2017 r.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej