• Odbierz prezent
PKO Bank Polski i PAK PCE Fotowoltaika podpisały umowę finansowania „zielonej energii”
fot. freepik.com
  • PKO Bank Polski w konsorcjum banków, które udzielą kredytu inwestycyjnego o wartości 138 mln zł spółce PAK PCE Fotowoltaika
  • Kredyt sfinansuje budowę farmy fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej 70 MWp - jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce, w dodatku jedną z kilku w Polsce finansowanych w oparciu o długoterminową umowę dostawy energii PPA
  • PKO Bank Polski wspiera transformację energetyczną Polski 

PKO Bank Polski, Pekao SA i mBank podpisały umowę kredytową z PAK PCE Fotowoltaika o wartości 138 mln zł. Wspólnie sfinansują budowę farmy fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej 70 MWp, na terenach pogórniczych. PKO Bank Polski pełni rolę Agenta kredytu i Agenta zabezpieczeń. Zaangażowanie PKO Banku Polskiego w ten projekt potwierdza, że bank aktywnie wspiera inwestycje w OZE.

- Cieszymy się z możliwości wspierania PAK PCE Fotowoltaika w tym projekcie. Konsekwentnie realizujemy politykę finansowania Odnawialnych Źródeł Energii i zwiększamy nasze zaangażowanie w zieloną transformację polskiego systemu energetycznego. Jestem przekonana, że inwestycja realizowana przez PAK PCE Fotowoltaika przyczyni się do poprawy jakości życia w naszym kraju.

– mówi Ilona Wołyniec, dyrektor Pionu Relacji z Klientami Strategicznymi i Finansowania Projektów

Spółka PAK PCE Fotowoltaika należy do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA. Jej nowa inwestycja - farma fotowoltaiczna - ma zostać zakończona w IV kwartale tego roku na zrekultywowanym terenie po odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego prowadzonej przez PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów S.A. - Odkrywka „Koźmin", na terenie Wielkopolski Wschodniej. To jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce, w dodatku jedna z kilku w Polsce finansowanych w oparciu o długoterminową umowę dostawy energii PPA. Projekt wpisuje się w strategię spółki, która zakłada całkowitą rezygnację z węgla brunatnego do 2030 r. i realizację kolejnych wielkoskalowych projektów OZE na terenach pogórniczych.

Umowa zawarta pomiędzy PKO Bankiem Polskim a PAK PCE Fotowoltaika to kolejny w tym roku przykład zaangażowania banku na rzecz zielonej transformacji. W lutym bank w konsorcjum z dwoma innymi instytucjami podpisał umowę o wartości 479 mln PLN (105 mln EUR) na sfinansowanie portfela OZE należącego do Qair, niezależnego producenta energii odnawialnej. Finansowanie zostanie przeznaczone na budowę portfela 4 projektów wiatrowych i 29 projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 106 MW.

W 2020 roku PKO Bank Polski wdrożył Politykę Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), która wychodzi naprzeciw potrzebie wspierania środowiska naturalnego, zapobiegania globalnym zmianom klimatu oraz transformacji gospodarki Polski w stronę zero emisyjności. Celem tej polityki jest sukcesywne zwiększanie udziału grupy w finansowaniu OZE. Polityka określa preferowane kierunki rozwoju portfela kredytowego w segmencie OZE. Koncentruje się szczególnie na finansowaniu projektów farm fotowoltaicznych oraz wiatraków.


PKO Bank Polski

Niekwestionowany lider polskiego sektora bankowego. W 2019 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 4,03 mld zł a wartość aktywów sięgnęła 348 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,2 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2019 r. miała 4,2 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. Efektywna realizacja strategii wzrostowej sprawiła, że PKO Bank Polski jest najcenniejszą spółką notowaną na GPW w Warszawie.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk