• Odbierz prezent
PKN Orlen z wynikami za II kwartał 2020 r. Akcje spółki w dół

30 lipca PKN Orlen opublikował wyniki finansowe za II kwartał 2020 r. Przychody okazały się niższe niż przed rokiem. Spółka zakończyła kwartał większym zyskiem, do czego w największym stopniu przyczynił się okazyjny zakup akcji Energi.

 

30 lipca przed sesją na GPW PKN Orlen opublikował wyniki finansowe za I półrocze 2020 r. W II kwartale przychody wyniosły 17,1 mld zł i były niższe o 42% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku z powodu niższych notowań produktów rafineryjnych i petrochemicznych wskutek spadku cen ropy oraz wolumenów sprzedaży. Dla porównania w II kwartale 2019 r. przychody wyniosły 29,23 mld zł.

W II kwartale 2020 r. wynik EBITDA LIFO wyniósł 5,69 mld zł wobec 2,73 mld zł rok wcześniej. Do wzrostu wyniku o blisko 3 mld zł przyczyniło się przede wszystkim ujęcie zysku z okazyjnego nabycia akcji Energi. Wpływ ten wyniósł 3,7 mld zł. Negatywnie na wynik EBITDA LIFO wpłynęły natomiast takie czynniki, jak m. in. niższe wolumeny sprzedaży, pogorszenie sytuacji makroekonomicznej i niższe marże.

W II kwartale Orlen osiągnął zysk netto w wysokości 3,99 mld zł. Był on wyższy o 2,4 mld zł niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy wyniósł 1,6 mld zł.

W pierwszych godzinach czwartkowej sesji na GPW kurs akcji Orlenu osunął się w dół o 2,4%.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk