• Odbierz prezent
PKN Orlen

24 października spółka PKN Orlen przedstawiła wyniki finansowe za III kwartał 2019 r. Przychody i zysk netto okazały się, niższe od oczekiwań. Wzrósł natomiast wynik EBITDA LIFO.

 

24 października przed sesją na GPW PKN Orlen opublikował wyniki finansowe za III kwartał 2019 r. Przychody w III kwartale wyniosły 29,2 mld zł wobec 30,3 mld zł w analogicznym kwartale ubiegłego roku. Były niższe o 4% rok do roku. Były one niższe o 1% od konsensusu analityków na poziomie 29,5 mld zł. Zysk netto jednostki dominującej wyniósł 1,27 mld zł wobec 2,08 mld zł rok wcześniej. Był niższy od konsensusu analityków na poziomie 1,54 mld zł.

Poinformowano, że spadek przychodów był efektem niższych notowań produktów petrochemicznych i rafineryjnych wskutek spadku cen ropy.

W trzecim kwartale wynik EBITDA LIFO wyniósł 3,17 mld zł wobec 2,4 mld zł rok wcześniej. Poinformowano, że był on wyższy niż przed rokiem głównie w efekcie dodatniego wpływu czynników makroekonomicznych, wzrostu wolumenów sprzedaży oraz wyższych marż handlowych.

W segmencie detalicznym nastąpił wzrost sprzedaży o 5% rok do roku, przy czym sprzedaż w Polsce wzrosła o 4%, w Czechach o 8%, a w Niemczech o 6%. Na koniec III kwartału Orlen posiadał 2807 stacji, co oznacza wzrost o 20 stacji rok do roku. W Polsce przybyło 10 nowych stacji, w Niemczech 2, w Czechach 7, a na Słowacji 1 stacja. Spółka rozwija też swą ofertę pozapaliwową, otwierając w III kwartale 39 nowych punktów. Na koniec kwartału Orlen posiadał 2108 punktów, w tym 1681 Stop Cafe w Polsce, 298 Stop Cafe w Czechach, 23 Stop Cafe na Litwie oraz 106 Star Connect w Niemczech.

W pierwszej godzinie handlu na GPW, kurs akcji spółki Orlen traci około 1%.

Czytaj także: Orlen - najpierw chipsy, teraz czekolada. Spółka będzie sprzedawać produkty pod własną marką

PKN Orlen poinformował o rozpoczęciu postępowania w sprawie wyboru producenta czekolad, które Orlen będzie sprzedawał na stacjach paliw pod własną marką. Zainteresowani producenci mogą składać swoje oferty do 4 października. Zaledwie kilka dni wcześniej, w czwartek 19 września spółka rozpoczęła podo.. Czytaj
Orlen - najpierw chipsy, teraz czekolada. Spółka będzie sprzedawać produkty pod własną marką


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk