• Odbierz prezent
PKN Orlen wypłaci najwyższą dywidendę w historii

W piątek 14 czerwca Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy największej polskiej spółki petrochemicznej, jaką jest PKN Orlen, podjęli decyzję o wypłaceniu dywidendy z zysku osiągniętego przez koncern w 2018 r. Mimo gorszego wyniku niż w poprzednich latach, dywidenda wypłacona w tym roku będzie rekordowa - wyniesie 3,50 PLN na każdą z akcji spółki. Na podziale zysków najwięcej zarobi Skarb Państwa, dysponujący ponad 27,5% akcji PKN Orlen, co przełoży się na kwotę ponad 410 mln złotych, nie wspominając o zyskach z podatku od zysków kapitałowych. 

 

PKN Orlen osiągnął w 2018 r. zysk netto na poziomie 5,43 mld złotych, z którego 1,5 mld PLN (niemal 27,5%) zostanie przeznaczonych na wypłatę dywidendy. Pozostała część zysku, wynosząca 3,94 mld PLN będzie przeznaczona na kapitał zapasowy spółki. Oznacza to wypłatę dywidendy na poziomie 3,5 PLN na każdą akcję.

Jak dotąd, jest to najwyższa dywidenda w historii PKN Orlen, mimo tego że zyski w zeszłym roku były niższe niż w 2017 r. W zeszłym roku dywidenda wyniosła 3 PLN na akcję, podobnie jak dwa lata wcześniej.

Rekordowo wysokich dywidend w spółkach, w których dominującym akcjonariuszem jest Skarb Państwa można spodziewać się m.in. ze względu na planowane szeroko zakrojone transfery socjalne. Jednym z przykładów potwierdzających tę tendencję jest PKO BP, które wypłaci wysoką dywidendę, wynoszącą 1,33 PLN na akcję (dzień dywidendy to 31 lipca).

Dzień dywidendy PKN Orlen (ostatni dzień uprawniający do jej otrzymania) został ustalony na 22 lipca, zaś dzień wypłaty dywidendy na 5 sierpnia.

 

Na piątkowej sesji kurs akcji PKN Orlen wynosi 88,6000 PLN, co jest stratą o ponad 1,5% w stosunku do kursu odniesienia z zamknięcia czwartkowej sesji.

Czytaj także: PKN Orlen przedstawił wyniki finansowe za 2018 r. Poznaj dalsze ambitne plany spółki

21 marca znana spółka paliwowa Orlen opublikowała raport roczny za 2018 r. Zarząd spółki jest zadowolony z osiągniętych wyników. Jakie są dalsze plany spółki?   21 marca przed sesją na GPW, spółka Orlen opublikowała wyniki finansowe za 2018 r. W ujęciu skonsolidowanym przychody ze sprzedaży wynio.. Czytaj
PKN Orlen przedstawił wyniki finansowe za 2018 r. Poznaj dalsze ambitne plany spółki

 

Notowania: Polski Koncern Naftowy ORLEN SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PKN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk