• Odbierz prezent
PKN Orlen wciąż spada, mimo dobrych wyników finansowych

PKN Orlen opublikował w czwartek 25 października wyniki finansowe za III kwartał 2018 r. Są wyraźnie lepsze od oczekiwań, co jednak nie przełożyło się na optymizm inwestorów podczas dzisiejszej sesji, notując ponad 3% spadek notowań.

 

Zysk największej polskiej spółki naftowej, notowanej na WIG20 wyniósł w III kwartale ponad 2 mld złotych, co jest kwotą zauważalnie wyższą od oczekiwań analityków, którzy zakładali zysk poniżej 1,9 mld PLN.

Handluj na rynku akcyjnym. Prowizja dla akcji z GPW tylko 0,20% min. 2,99 PLN

 
SPRAWDŹ

Jednocześnie jest to wynik wyższy w ujęciu rok do roku - III kwartał zeszłego roku PKN Orlen zakończył z zyskiem 1,6 mld złotych. Opublikowane w lipcu wyniki za II kwartał również były pozytywne dla spółki - PKN Orlen odnotował za II kwartał najwyższy zysk w historii, wynoszący 3,1 mld złotych.

 

Zysk EBITDA wyniósł 2,98 mld złotych, co jest wynikiem o niemal 1,5% wyższym od analogicznego okresu w 2017 r. Przychody ze sprzedaży przekroczyły 30 mld złotych, tym samym wyprzedzając oczekiwania.

Istotną informacją jest także zmniejszenie zakładanych wydatków inwestycyjnych spółki w 2018 r. z 4,8 mld do 4,5 mld złotych. W ciągu dotychczasowych trzech kwartałów wydatki inwestycyjne PKN Orlen wyniosły 2,9 mld złotych.

 

Wg prezesa PKN Orlen, Daniela Obajtka, pozytywne wyniki finansowe w trzecim kwartale, mimo słabszego otoczenia makroekonomicznego, potwierdzają słuszność polityki optymalizacji kosztów w spółce.

 

Notowania PKN Orlen, mimo optymistycznych wyników finansowych w kolejnym kwartale, nie są w stanie oprzeć się spadkom z poziomu powyżej 100 PLN, trwającym od początku października.

Obecnie PKN Orlen notowany jest po 88,74 PLN za akcję, co oznacza ponad 3% spadek w stosunku do kursu odniesienia z zamknięcia poprzedniej sesji. Wolumen handlowy przekracza na dzisiejszej sesji 63 mln PLN.

Dotychczasowy szczyt notowań PKN Orlen w swojej dziewiętnastoletniej historii na GPW osiągnął 30 października 2017 r. przy kursie 132,25 PLN.

  FXMAG akcje pkn orlen wciąż spada, mimo dobrych wyników finansowych pkn orlen gpw wig20 1

Notowania PKN Orlen D1, źródło: Trading View

Czytaj także: Połączenie Orlenu i Lotosu – nadzieje i obawy

Wszystko wskazuje na to, że przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen zbliża się wielkimi krokami. Czy utworzenie polskiego superkoncernu to dobry pomysł?   Czy powstanie polski gigant paliwowy? Idea połączenia dwóch największych spółek paliwowych od wielu lat przewijała się w historii polskiego ryn.. Czytaj
Połączenie Orlenu i Lotosu – nadzieje i obawy

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk