• Odbierz prezent
PKN Orlen planuje zakup spółki OTP

20 listopada PKN Orlen poinformował o planowanym zakupie spółki OTP, która jest największym przewoźnikiem paliw płynnych w Polsce. Do finalizacji umowy niezbędna jest zgoda UOKiK.

 

20 listopada PKN Orlen poinformował w swym komunikacie prasowym, że planuje zakup spółki OTP, która jest największym przewoźnikiem paliw płynnych w Polsce. Wartość transakcji jest szacowana na około 89 mln zł. Do jej finalizacji niezbędna jest zgoda UOKiK. Zakup spółki przewozowej jest jednym z elementów strategii Orlenu, który umacnia pozycję na rynku przewozów drogowych, a także inwestuje w rozwój i optymalizację procesów logistycznych. Poinformowano, że transakcja nabycia spółki przewozowej umożliwi wzrost efektywności procesów logistycznych, a także na ograniczenie kosztów koncernu.

Warto wspomnieć, że spółka OTP powstała na bazie aktywów Orlen Transport, który w wyniku transakcji sprzedaży w latach 2015-2016 stał się częścią Grupy Trans Polonia. Jeśli planowana transakcja dojdzie do skutku, spółka OTP, należąca do Grupy Trans Polonia, ponownie stanie się częścią Orlenu.

OTP jest jednym z największych w Polsce dostawców usług transportu drogowego. Dysponuje flotą ponad 200 zestawów do przewozu towarów niebezpiecznych ADR klasy II i III. Zatrudnia około 700 pracowników. W 2019 r. spółka przewiozła blisko 6 mln m3 paliw, paliw lotniczych i LPG. W tym okresie przychody wyniosły 160,6 mln zł, EBITDA 36,1 mln zł, a zysk netto 13,3 mln zł. Większość przychodów spółka uzyskuje z długoterminowych umów z Orlenem i innymi koncernami paliwowymi.

Notowania: Polski Koncern Naftowy ORLEN SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PKN/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk