Reklama
WIG82 584,75+1,26%
WIG202 435,63+1,70%
EUR / PLN4,32+0,02%
USD / PLN4,00+0,23%
CHF / PLN4,42+0,25%
GBP / PLN5,05+0,22%
EUR / USD1,08-0,21%
DAX18 496,45+0,10%
FT-SE7 959,15+0,34%
CAC 408 247,82+0,52%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,78+1,26%
ROPA WTI81,33-0,48%
ZŁOTO2 207,12+0,70%
SREBRO24,66+0,37%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PKB ubija dno. Silny spadek konsumpcji oraz wyraźne przyspieszenie wzrostu inwestycji

PKB ubija dno. Silny spadek konsumpcji oraz wyraźne przyspieszenie wzrostu inwestycji | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie z finalnym szacunkiem GUS PKB w Polsce zwiększył się w IV kw. 2022 r. o 2,0% r/r wobec wzrostu o 3,6% w III kw., co było zgodne ze wstępnym szacunkiem GUS. Wyrównany sezonowo PKB zmniejszył się w IV kw. o 2,4% kw/kw wobec wzrostu o 1,0% kw/kw w III kw. Oznacza to, że – przy uwzględnieniu spadku odsezonowanego PKB w II kw. ub. r. o 2,3% kw/kw – jego poziom w IV kw. 2022 r. był o 3,7% niższy niż w I kw. 2022 r. Był to, z wyłączeniem okresu przypadającego na pierwszą falę pandemii COVID-19 w 2020 r., największy skumulowany spadek PKB w trzech kolejnych kwartałach w historii danych, którymi dysponujemy (od 2002 r.).

 

Silny spadek konsumpcji w IV kw., zapasy wciąż szybko rosną

Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku zmniejszenia rocznej dynamiki PKB w IV kw. był spadek konsumpcji, która po oczyszczeniu z czynników sezonowych obniżyła się w porównaniu z III kw. o 2,5% (spadek o 1,5% r/r wobec wzrostu o 0,9% r/r w III kw.). Struktura odsezonowanego wzrostu PKB w IV kw. wskazuje, że zmniejszenie popytu konsumpcyjnego przyczyniło się do silnego spadku aktywności w sektorze usług, w którym znaczące obniżenie wartości dodanej odnotowano w takich działach jak „handel; naprawa pojazdów samochodowych” i „zakwaterowanie i gastronomia”. Spadek spożycia prywatnego w ujęciu r/r był zgodny z naszymi oczekiwaniami i został odnotowany po raz pierwszy od I kw. 2021 r. Czynnikami ograniczającymi konsumpcję były spadek realnego tempa wzrostu funduszu płac w warunkach wysokiej inflacji, słabe nastroje konsumenckie, podwyższona niepewność oraz wygasanie odłożonego popytu. Oczekujemy, że spadek konsumpcji w ujęciu r/r, ograniczanej przez wysoką inflację i spadek realnego funduszu płac, a także efekty podwyższonej bazy związanej z napływem uchodźców z Ukrainy (por. MAKROmapa z 27.02.2023), utrzyma się w I poł. br. Wyraźnego przyspieszenia wzrostu konsumpcji, wspieranego przez wyraźny spadek inflacji, a także oczekiwane przez nas zwiększenie transferów socjalnych (por. MAKROmapa z 19.12.2022), spodziewamy się w II poł. 2023 r.

Drugim czynnikiem oddziałującym w kierunku zmniejszenia rocznej dynamiki PKB pomiędzy III kw. a IV kw. był niższy wkład zmiany zapasów, który obniżył się w IV kw. do 1,1 pkt. proc. wobec 2,2 pkt. proc. w III kw. Niemniej jednak, podobnie jak w III kw., przyrost zapasów pozostał głównym – obok nakładów inwestycyjnych - źródłem wzrostu PKB w Polsce w IV kw. Warto odnotować, że w IV kw. zapasy wzrosły o 59,5 mld zł w porównaniu z III kw., co było drugim najwyższym przyrostem zapasów w historii. W całym 2022 r. zapasy wzrosły łącznie o 220,3 mld zł, co stanowiło 7,2% PKB. Naszym zdaniem do silnego wzrostu zapasów przyczyniły się obserwowane globalnie tendencje do skracania łańcuchów dostaw, które nasiliły się po wybuchu wojny w Ukrainie. Czynnik ten sprzyjał przenoszeniu produkcji dóbr pośrednich do Polski oraz zwiększeniu inwestycji w budynki umożliwiające magazynowanie tych dóbr. Uważamy, że ze względu na dotychczasowy silny wzrost zapasów ich zmiana będzie miała ujemny wkład do wzrostu PKB w I poł. 2023 r., a następnie, wraz z nasilającym się globalnym i krajowym ożywieniem gospodarczym, wkład ten będzie ponownie dodatni.

Reklama

 

Wyraźnie przyspieszenie wzrostu inwestycji

W strukturze wzrostu gospodarczego w IV kw. na szczególną uwagę zasługuje również wyraźne zwiększenie inwestycji o 4,9% r/r wobec wzrostu o 2,0% w III kw. Naszym zdaniem do przyspieszenia wzrostu nakładów brutto na środki trwałe w IV kw. przyczyniło się zwiększenie inwestycji publicznych, które skompensowało ujemny wpływ spowalniających inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji przedsiębiorstw na dynamikę inwestycji ogółem. Naszą ocenę wspierają dane o produkcji budowlano-montażowej za IV kw. ub. r. (wzrost łącznego wkładu produkcji sprzedanej w kategoriach „drogi”, „mosty” i „koleje” do rocznej dynamiki produkcji budowlano-montażowej ogółem). Oczekujemy, że w kolejnych kwartałach 2023 r. „górka inwestycyjna” w samorządach (przyspieszenie inwestycji przed wyborami samorządowymi) oraz kończenie inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych w ramach wieloletniej perspektywy 2014-2020 będą oddziaływać w kierunku wzrostu inwestycji publicznych, co ograniczy skalę spowolnienia inwestycji ogółem.

Czynnikiem ograniczającym skalę spowolnienia w IV kw. 2022 r. był również nieznacznie wyższy wkład eksportu netto, który wyniósł 0,9 pkt. proc. wobec 0,6 pkt. proc. w III kw. Spadek konsumpcji, spożycia publicznego (o 1,6% r/r wobec wzrostu o 0,1% w III kw.) i wkładu zapasów oddziaływał w kierunku zmniejszenia dynamiki popytu krajowego (do 1,1% r/r wobec 3,1% w III kw.). W konsekwencji, w IV kw. odnotowano obniżenie tempa wzrostu importu do 0,2% r/r wobec 6,0% w III kw. przy jednoczesnym spowolnieniu wzrostu eksportu z 6,9% r/r do 2,0%, spowodowanym głównie przez wyhamowanie wzrostu gospodarczego w strefie euro.

 

Ubijanie dna w I kw., potem stopniowe ożywienie

Dzisiejsze dane o PKB stanowią wsparcie dla naszego scenariusza „miękkiego lądowania” polskiej gospodarki. Zgodnie z tym scenariuszem dynamika polskiego PKB w 2023 r. wyraźnie obniży się (do 1,2% wobec 4,9% w 2022 r.), jednak pozostanie ona dodatnia, a spowolnieniu wzrostu gospodarczego nie będzie towarzyszyć znaczący wzrost bezrobocia. Oczekujemy, że odsezonowany poziom PKB w I kw. obniży się nieznacznie w porównaniu z IV kw., wyznaczając jednocześnie dołek cyklu koniunktury. W kolejnych kwartałach oczekujemy ożywienia gospodarczego, które nasili się w II poł. br. wraz z oczekiwanym przez nas spadkiem inflacji i przyspieszeniem wzrostu gospodarczego u głównych partnerów handlowych Polski.

Reklama

Dane o PKB w IV kw. są naszym zdaniem neutralne dla kursu złotego i rentowności obligacji.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama

Czytaj dalej