Reklama
WIG82 688,35+1,38%
WIG202 432,91+1,59%
EUR / PLN4,31-0,14%
USD / PLN3,98-0,16%
CHF / PLN4,42+0,25%
GBP / PLN5,04+0,09%
EUR / USD1,08+0,02%
DAX18 494,77+0,10%
FT-SE7 963,25+0,39%
CAC 408 219,97+0,18%
DJI39 766,10+0,02%
S&P 5005 248,73+0,00%
ROPA BRENT86,43+0,85%
ROPA WTI82,37+0,80%
ZŁOTO2 203,96+0,56%
SREBRO24,54-0,12%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PKB rośnie wraz ze znoszeniem obostrzeń, inflacja bazowa pozostaje relatywnie niska

Millennium analizy i komentarze | 16:41 03 sierpień 2021
PKB rośnie wraz ze znoszeniem obostrzeń, inflacja bazowa pozostaje relatywnie niska
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Głębsza dyskusja w Fed o perspektywach zakupu aktywów. Zgodnie z oczekiwaniami podczas lipcowego posiedzenia FOMC (Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku) w Stanach Zjednoczonych pozostawiono główną stopę procentową na dotychczasowym poziomie 0,00- 0,25% oraz skalę programu zakupu aktywów wynoszącą 120 mld USD miesięcznie. Co zaskakujące jednak, amerykańscy bankierzy centralni wprowadzili istotną modyfikację w komunikacie. Obecne piszą, że „ W grudniu zeszłego roku Komitet wskazał, że będzie nadal zwiększał swoje zasoby papierów wartościowych (…) dopóki nie zostanie dokonany znaczny postęp w kierunku maksymalnego zatrudnienia i cele stabilności cen.

Od tego czasu gospodarka poczyniła postępy w realizacji tych celów,

a Komitet będzie nadal oceniał postępy na kolejnych posiedzeniach”. Oznacza to, że członkowie FOMC coraz śmielej myślą o możliwości rozpoczęcia zmniejszania sumy bilansowej Fed (tapering). Potwierdzają to także słowa J.Powella podczas konferencji. Powiedział on, że „Komitet ocenił stopień realizacji forward guidance dotyczącego zakupu aktywów, przyjętego w grudniu ubiegłego roku. Przeanalizowaliśmy również niektóre rozważania dotyczące tego, w jaki sposób nasze zakupy aktywów mogą zostać skorygowane, w tym ich tempo i skład, gdy warunki ekonomiczne uzasadnią zmianę”. Po raz kolejny powiedział, że działania ws. taperingu będą ogłoszone z wyprzedzeniem. Informacje te wskazują, że bankierzy centralni w USA przygotowują grunt przez rozpoczęciem normalizacji polityki pieniężnej w USA, która po wybuchu pandemii została radykalnie złagodzona. Wydaje się, że więcej szczegółów dotyczących terminów i skali taperingu będzie można poznać podczas corocznej konferencji Fed w Jackson Hole, która w przeszłości stanowiła okazję do komunikacji ważniejszych zmian w strategii polityki pieniężnej w USA. Po zmianie w komunikacie rosną szanse, że podczas następnego posiedzenia we wrześniu zostanie przedstawiona strategia zmniejszenia sumy bilansowej Fed. Wrześniowe spotkanie będzie jeszcze tym bardziej ważne, że przedstawiona zostanie nowa projekcja makroekonomiczna oraz uaktualnione prognozy członków FOMC dotyczące stóp procentowych.

Oczekiwania te, ze względu na skalę nasilenia inflacji,

mogą kolejny raz przesunąć się w kierunku wcześniejszego momentu początku wzrostu kosztu pieniądza. PKB w USA po 2Q w pełni odrobił straty poniesione w pandemii Produkt krajowy brutto wzrósł w 2Q 2021 o 6,4% kw/kw SAAR, tj. po odsezonowaniu i annualizacji wobec wzrostu o 6,3% kw/kw w 1Q. Dane okazały się niższe od konsensusu prognoz, który wynosił 8,0% kw/kw SAAR. Odczyty w ujęciu zannualizowanym wskazują, jak zmieniłby się PKB w okresie roku, gdyby dynamika utrzymała się w kolejnych trzech kwartałach. Bez annualizacji amerykański PKB wzrósł w 2Q ub. roku o ok. 1,6% kw/kw. Wraz z odmrażaniem gospodarki i postępem szczepień silnie wzrosła konsumpcja usług (+12,0% kw/kw SAAR). Tylko nieznacznie słabszy okazał się wzrost popytu konsumpcyjnego na towary. Bardzo mocno rosnące ceny używanych aut wskazują, że wydatki na nowe auta (wliczane do konsumpcji) mogłyby być jeszcze wyższe, gdyby nie ograniczona podaż podzespołów elektronicznych do produkcji. Wydatkom gospodarstw domowych sprzyjały, obok zgromadzonych oszczędności, także transfery pieniężne w ramach realizowanego programu fiskalnego. W mniejszym stopniu wsparciem wzrostu były inwestycje w maszyny i urządzenia.

Dynamikę PKB obniżała natomiast zmiana zapasów,

Reklama

co nie stanowi zaskoczenia biorąc pod uwagę niedopasowanie silnego popytu do ograniczonych możliwości produkcyjnych w związku z zatorami w sieciach dostaw materiałów i podzespołów. Negatywny wkład do wzrostu miały także inwestycje mieszkaniowe, co najprawdopodobniej wynika z wysokich cen. Pomimo negatywnej niespodzianki dane te wskazują, że gospodarka amerykańska w pełni odrobiła straty wywołane kryzysem pandemicznym, czemu pomogło niewątpliwie znaczące złagodzenie warunków monetarnych, ogromna skala luzowania fiskalnego oraz szybkie wdrożenie programu szczepień. W 2Q br. tempo ożywienia w Stanach Zjednoczonych najpewniej osiągnęło tegoroczny szczyt. Pespektywy na kolejne kwartały pozostają optymistyczne, ze względu przede wszystkim na uwarunkowania popytu konsumpcyjnego. Wsparciem inwestycji byłby pakiet infrastrukturalny, nad którym obecnie trwają prace. Czynnikami spowalniającymi odbudowę najpewniej nadal będą „wąskie gardła” w łańcuchach produkcji oraz ograniczenia podażowe na rynku pracy. Zwiększenie zachorowań wywołane nową odmianą koronawirusa stanowi największy negatywny czynnik ryzyka dla prognoz dotyczących amerykańskiej gospodarki.

PKB szybko rośnie wraz ze znoszeniem obostrzeń

Według pierwszego wyliczenia produkt krajowy brutto wzrósł w 2Q br. o 2,0% kw/kw po spadku o 0,3% kw/kw w 1Q. Odczyt okazał się lepszy od konsensusu prognoz, który wynosił 1,5% kw/kw. Jeszcze bardziej okazale prezentują się dynamika roczna (13,7%), silnie podwyższana przez efekt niskiej bazy statystycznej z 2Q 2020 r. Znaczące wzrosty odnotowano w krajach południa: w Hiszpanii (2,8% kw/kw) oraz we Włoszech (2,7% kw/kw). Natomiast w Niemczech PKB wzrósł w 2Q o 1,5% kw/kw po spadku o 1,8% kw/kw w 1Q, tj .poniżej oczekiwań, co można powiązać z ograniczeniami podażowymi w przemyśle, ograniczającymi aktywność m.in. przemysłu motoryzacyjnego. Dane za 2Q wskazują na szybką odbudowę gospodarki po trudnej ze względu na pandemii zimie. Oczekiwania na 3Q pozostają optymistyczne – dostępne pierwsze odczyty indeksów koniunktury za lipiec sygnalizują przyspieszenie ożywienia, choć nadal problemem będą pozostawać zatory w łańcuchach produkcji. Pomimo silnych fundamentów gospodarka Eurolandu nie odrobi strat wywołanych kryzysem pandemicznym do końca tego roku, co kontrastuje m.in. z USA, które osiągnęły po 2Q poziom pandemii przewyższający ten z 4Q 2019. Inflacja HICP w strefie euro powyżej celu EBC Inflacja w strefie euro wzrosła w czerwcu do poziomu 2,2% r/r z 1,9% miesiąc wcześniej. To najwyższy jej poziom od października 2018, a jednocześnie przekraczający środek celu EBC. Zwyżce inflacji w eurolandzie, podobnie jak w innych regionach, jest efektem rosnących cen surowców oraz utrzymujących się napięć w łańcuchach dostaw.

Inflacja bazowa pozostaje relatywnie niska,

choć również stopniowo rośnie. W lipcu inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wzrosła do 0,9% r/r z 0,7% r/r miesiąc wcześniej, przewyższając konsensus rynkowy na poziomie 0,7% r/r. Opublikowane dane wpisują się w obraz nasilającej się presji cenowej, choć nie zmieniają one perspektyw polityki pieniężnej w Eurolandzie, która pozostanie w najbliższych kwartałach silnie akomodacyjna. Na Węgrzech kontynuacja normalizacji polityki pieniężnej Rada Monetarna na Węgrzech podniosła główną stopę procentową o 30 pkt. baz. do 1,20% z 0,90%. Podwyżka ta okazała się nieco większa od konsensusu rynkowego, który wskazywał na wzrost o 20 pkt baz. Podniesiono także stopę depozytową O/N do 0,25% z -0,05% oraz stopę kredytową do 2,15% z 1,85%, a więc w skali, w jakiej zwiększono stopę bazową. Szerokość przedziału dla kształtowania się rynkowych stóp procentowych na Węgrzech została zatem niezmieniona. Węgierscy bankierzy centralni kontynuują zacieśnianie polityki pieniężnej w reakcji na wysoka inflację sygnalizując, że proces ten będzie kontynuowany dla zapewnienia stabilności cen, przeciwdziałania rozpędzenia spirali-inflacja-płace oraz dla zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych. Według oczekiwań rynkowych w tym roku główna stopa procentowa na Węgrzech wzrośnie jeszcze o 50-60 pkt baz., co zakończyłoby cykl podwyższenia kosztu pieniądza. W przypadku realizacji tych oczekiwań podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Węgier osiągnęłaby poziom najwyższy od 2015 r.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama

Czytaj dalej