Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,19%
USD / PLN3,99-0,16%
CHF / PLN4,42-0,19%
GBP / PLN5,03-0,25%
EUR / USD1,08-0,01%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PKB Chin kurczy się w pierwszy kwartale. Tego jeszcze nie było nigdy w historii. Jak reagują chińskie indeksy?

Marcin Widerski | 11:54 17 kwiecień 2020
PKB Chin kurczy się w pierwszy kwartale. Tego jeszcze nie było nigdy w historii. Jak reagują chińskie indeksy? | FXMAG
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dewastujący całą gospodarkę koronawirus doprowadził do pierwszego w historii spadku PKB Chin w pierwszym kwartale. Tak fatalne dane są spowodowane paraliżem produkcji oraz popytu wewnętrzego.

Takich wyników Chińczycy jeszcze nie widzieli

Produkt krajowy brutto (PKB) Chin w pierwszym kwartale spadł o 6,8% rok do roku (w ujęciu kwartalnym -9,8%). Jest to gorszy wynik niż prognozowali analitycy. Spodziewano się spadku o 6,5%. Skala załamania jest najlepiej widoczna, gdy wynik ten zestawimy z poprzednim odczytem. W czwartym kwartale ubiegłego roku mieliśmy do czynienia z 6% wzrostem. Oficjalne dane dotyczące PKB Chin publikowane są od 1992 roku. W dotychczasowej historii jeszcze nigdy nie były tak złe. Widać wyraźnie, że druga co do wielkości gospodarka świata, popadła w poważne tarapaty za sprawą pandemii koronawirusa. Na tak słaby rezultat wpłynął zdecydowanie niższy niż oczekiwano poziom produkcji fabrycznej w marcu.

Czy najgorsze już za nami?

Analitycy twierdzą, że szybkie ożywienie może być bardzo trudne do realizacji. Pekin robi wszystko co w jego mocy, aby przywrócić produkcję do stanu sprzed wybuchu pandemii koronawirusa, jednak ta szaleje na całym świecie. Wpływa to na znaczne ograniczenie popytu ze strony głównych partnerów handlowych. Wewnątrz kraju również widać kłopoty. Konsumpcja krajowa wciąż znajduje się pod dużą presją.

Lu Zhengwei, główny ekonomista Banku Przemysłowego w Szanghaju powiedział:
„Dane dotyczące PKB za pierwszy kwartał są nadal w dużej mierze niezgodne z oczekiwaniami, odzwierciedlając skutki kryzysu gospodarczego, gdy całe społeczeństwo było zablokowane”. Dalej kontynuuował: „W kolejnej fazie niepokojący jest brak ogólnego popytu. Popyt krajowy nie odbudował się w pełni, ponieważ konsumpcja związana ze spotkaniami towarzyskimi jest nadal zakazana, podczas gdy popyt zewnętrzny prawdopodobnie będzie hamowany w związku z rozprzestrzenianiem się pandemii. ”

Reklama

Rzecznik biura statystycznego Mao Shengyong podczas wywiadu oznajmił, iż wyniki gospodarcze Chin w drugim kwartale będą znacznie lepsze niż w pierwszym. Jednak i on zwraca uwagę na fakt, że bardzo niepokojący jest słaby popyt wewnętrzny, który ma być motorem napędowym do poprawy sytuacji.

Ben Luk, starszy strateg w State Street Global Markets w Hongkongu, jest innego zdania. Uważa on, że to dopiero początek złych danych z Chin, a drugi kwartał prawdopodobnie również przyniesie niższy wynik od oczekiwań.

Co konkretnie wpłynęło na spadek PKB Chin?

Zaskakująco dobrze poradziła sobie produkcja przemysłowa, ponieważ spadła w marcu jednie o niecałe 1,1%. Spodziewano się gorszego wyniku. Wprost przeciwnie było jednak ze sprzedażą detaliczną. Spadła ona aż o 15,8%. To wynik wyższy od wstępnych przewidywań.

Twarde dane przekładają się na sytuację w kraju. W marcu odnotowany został wzrost bezrobocia do 6,2%, z 5,9% miesiąc wcześniej. Jednak to jeszcze nie koniec, ponieważ analitycy oczekują, że w tym roku pracę w Chinach straci 30 milionów osób. Jeżeli faktycznie do tego dojdzie, zostanie pobity niechlubny rekord z kryzysu finansowego 2008-2009. Wtedy zwolnienia otrzymało 20 milionów obywateli Chin.

Reakcja władz na fatalną sytuację

Pekin zobowiązał się do podjęcia dalszych kroków w celu zwalczania skutków pandemii, ponieważ malejąca liczba miejsc pracy zagraża stabilności społecznej. Bank centralny Chin już poluzował politykę pieniężną, aby pomóc w uwolnieniu przepływu kredytów do gospodarki. Nie wyklucza kolejnych tego typu działań jeśli sytuacja będzie tego wymagała. Zapowiadane są również bodźce finansowe mające na celu pobudzić inwestycje infrastrukturalne oraz konsumpcję. Wszystkie te działania doprowadzą zapewne do rekordowo wysokiego deficytu budżetowego Chin w 2020 roku. W całym roku wzrost gospodarczy powinien spaść do 2,5%, co byłoby najwolniejszym tempem od prawie pół wieku.

Sytuacja na giełdzie

Reklama

Chińskie indeksy znajdują się w długoterminowym trendzie spadkowym. O ile po ostatnich spadkach widać próby odreagowania na Shanghai Composite Index, to niestety Shanghai B-Share Index nie wykazuje chęci do chociażby minimalnego odbicia.

 SHC 1 rok

SHC 1 rok

Wykres indeksu Shanghai Composite (wykres roczny)

 SHBS 1 rok

SHBS 1 rok

Wykres indeksu Shanghai B-Share (wykres roczny)

Reklama

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej