• Odbierz prezent
Piramidy finansowe w Polsce już niedługo mogą przestać być bezkarne

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w piśmie skierowanym do Fundacji Trading Jam, że pracuje nad nowymi rozwiązaniami prawnymi, mającymi na celu zapewnienie większej ochrony przed nielegalnymi modelami inwestycyjnymi, jakimi są piramidy finansowe.

 

Fundacja Trading Jam, w imieniu jej prezesa Rafała Zaorskiego, skierowała 9 listopada pismo do Ministerstwa Sprawiedliwości, postulujące wprowadzenie zmian prawnych, które doprowadziłyby do skuteczniejszego ścigania organizatorów i promotorów tzw. piramid finansowych (schematów Ponziego), które są nielegalne w Polsce.

Obecnie, aby twórcy piramid finansowych mogli zostać zatrzymani przez organy ścigania, konieczne jest poniesienie strat przez ofiary nieuczciwego procederu, co wydłuża postępowanie i nie zapewnia jakiejkolwiek ochrony poszkodowanym. Prokuratura może postawić podejrzanym o prowadzenie piramidy finansowej zarzut z art. 286 Kodeksu Karnego, paragraf 1, dotyczący niekorzystnego rozporządzania cudzym mieniem za pomocą wprowadzania w błąd, za co grozi maksymalnie do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Czytaj także: Prezes UOKiK: Dascoin to najprawdopodobniej piramida finansowa

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Marek Niechciał, podejrzewa, że projekt Dascoin, stworzony przez spółkę NetLeaders, jest piramidą finansową i poinformował o złożeniu zawiadomienia do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa, co zostało opublikowane w oświad.. Czytaj
Prezes UOKiK: Dascoin to najprawdopodobniej piramida finansowa

 

Fundacja Trading Jam, aktywnie udzielająca się na polu zwalczania potencjalnych piramid finansowych, postuluje aby obecne prawo zostało znowelizowane tak, aby dało organom ścigania możliwość podjęcia działań zanim ofiary piramid finansowych stracą zainwestowany kapitał. Nowe prawo miałoby umożliwić rozpoczęcie postępowania już w momencie wystąpienia podejrzenia o budowanie struktury inwestycyjnej, będącej schematem Ponziego.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości, w porozumieniu z prezesem UOKiK oraz Prokuraturą Krajową powołało specjalny zespół roboczy, którego jednym z zadań będzie opracowanie koncepcji nowego prawa, które pozwoli na zakwalifikowanie samego tworzenia piramid finansowych jako występku karnego, zanim dojdzie do zgłoszenia niekorzystnego rozporządzenia mienia przez poszkodowanych. 

Na konkretne zmiany z pewnością trzeba będzie jeszcze długo poczekać, warto jednak zwrócić uwagę na dobry kierunek, mający szansę na przyszłe ograniczenie aktywności nieuczciwych modeli inwestycyjnych w Polsce.

 

Fundacja Trading Jam zaangażowana jest m.in. w zgłoszenie projektu DasCoin jako piramidy finansowej:

Czytaj także: Śledztwo ws Dascoina nabiera tempa. CBŚ zabezpieczyło jak dotąd 44 mln złotych

Niedługo po tym jak Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie kontrowersyjnego projektu Dascoin, znamy juz pierwsze szczegóły postępowania. Wiadomo już, że sprawą zajmuje się także Centralne Biuro Śledcze (CBŚ), które zabezpieczyło środki na koncie jednej ze spółek zamieszanych w.. Czytaj
Śledztwo ws Dascoina nabiera tempa. CBŚ zabezpieczyło jak dotąd 44 mln złotych

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk