• Odbierz prezent
Piramidowanie od podstaw

Jest wiele technik zarządzania kapitałem na rynkach finansowych. Najczęściej wspomina się o dywersyfikacji, czyli o odpowiedzialnym podziale portfela, tak żeby nasze ryzyko nie było zbyt duże. Inaczej sytuacja wygląda gdy chcemy osiągać ponadprzeciętne stopy zwrotu. Niestety zamiast odpowiedniego budowania naszego portfela najczęściej wiąże się to z otwieraniem zbyt dużych pozycji, co kończy się zerowaniem naszego rachunku. Jest jednak jedna technika, która może wpłynąć bardzo pozytywnie na nasze stopy zwrotu. Mowa o piramidowaniu. Dodam na wstępie, że ta technika nie ma nic wspólnego z budowaniem finansowych piramid. 

Na czym polega piramidowanie?

Piramidowanie pozycji to dokładanie kolejnych transakcji do pozycji, które już zarabiają. Można piramidować w różny sposób, ale tutaj skupimy się na tzw. piramidowaniu blokowym. Ten rodzaj piramidowania to dokładanie pozycji o tym samym wolumenie (wielkość pozycji) i co jednakową, z góry określoną odległość (ten sam krok dokładania).

(oczywiście w anglojęzycznej literaturze można znaleźć takie pojęcia jak „Scalling IN” czy „Scalling OUT” nie są to jednak strategie tożsame z piramidowaniem pozycji)

Najprościej piramidowanie przedstawiać będzie poniższy przykład. Rozpatrzmy zatem dokładanie pozycji na parze walutowej funt do dolara GBP/USD. 

Kurs pary walutowej GBPUSD 1.2300 (w dniu pisania artykułu)

Piramida Long (pozycji długich, kupna) co 20 pipsów 

Piramida złożona z 4 pozycji prezentować się będzie następująco:

Pierwsza pozycja: Kupno 0.2 lota po 1.2300

Druga pozycja: Kupno 0.2 lota po 1.2320

Trzecia pozycja: Kupno 0.2 lota po 1.2340

Czwarta pozycja: Kupno 0.2 lota po 1.2360

Krok dokładania, cały proces budowy piramidy i jej prowadzenia wymaga szczegółowego omówienia. Jak to wygląda w praktyce można zobaczyć na portalu TradingDot. Od 2017 roku opublikowałem bardzo wiele planowanych piramid budowanych w sposób blokowy, które zakończyły się zyskiem. Idee, czyli inaczej pomysły na rozegranie rynku możesz sprawdzić pod tym adresem - https://tradingdot.com/pl/pawel-szwajcarfx/u601

Najważniejszy element piramidowania

Najważniejsze w piramidowaniu zysków jest prowadzenie piramidy. Każda niepilnowana piramida przeradza się po czasie w GRID strat (uśrednianie pozycji stratnych), a do tego nie powinniśmy dopuścić. GRID strat wiąże się z przelewarowaniem rachunku i trzymaniem wielu stratnych pozycji w nadziei, że rynek się odwróci, choć wcale nie musi…. on tylko może to zrobić.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Paweł Szwajcar FX

Trader, spekulant i inwestor z ponad 10 letnim doświadczeniem w handlu całą paletą instrumentów finansowych od akcji poprzez futures, kontrakty CFD/FX, opcje, crypto i inne.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk