Komitet otwartego Rynku podjął decyzję w sprawie stóp procentowych w USA. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że inaczej być nie mogło - na wrześniowym posiedzeniu stopy pozostały bez zmian, po tym jak ich wysokość rosła aż jedenastokrotnie w tym cyklu zacieśniania monetarnego. Sama decyzja nie jest jednak kluczowa dla rynku - dużo większe zainteresowanie wzbudzają projekcje makroekonomiczne członków FOMC oraz to, co o 20:30 powie prezes Fed Jerome Powell na swojej konferencji prasowej.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Na wrześniowym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku przegłosowano pozostawienie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych bez zmian. To oznacza, że przedział stopy funduszy federalnych wciąż wynosi 5,25-5,50 proc., po tym jak FOMC zdecydował się podnieść oprocentowanie dolara o 25 punktów bazowych na poprzednim, lipcowym posiedzeniu.
Wrześniowa decyzja Komitetu jest w pełni zgodna z rynkowymi oczekiwaniami - można wręcz powiedzieć, że rzadko kiedy konsensus jest tak mocny. Przed dzisiejszą decyzją aż 99 proc. uczestników rynku terminowego obstawiało taki scenariusz, a zaledwie 1 proc. Zakładał, że dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych o 25 pb.
Za nami jedenaście podwyżek stóp procentowych w USA, które rosły w jak dotąd najszybszym tempie w całej historii rezerwy feralnej. Łącznie oprocentowanie dolara w tym cyklu zacieśniania monetarnego poszło w górę aż o 525 punktów bazowych.
WATCH LIVE TODAY: Press conference with #FOMC Chair Powell at 2:30 p.m. ET: https://t.co/1uJrua5qsHhttps://t.co/FJa6TbkDMt pic.twitter.com/V7gINNUKP1
— Federal Reserve (@federalreserve) September 20, 2023
Jak wynika z najnowszych, wrześniowych projekcji makroekonomicznych FOMC, dwunastu członków Komitetu widzi jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych w 2023 roku. Co ciekawe, projekcja wysokości stóp na koniec 2023 roku nie zmieniła się wobec tej z czerwca i wciąż wynosi 5,6 proc.
Mocno zmieniły się natomiast projekcje wysokości stóp na koniec kolejnych lat - pod koniec 2024 roku stopy procentowe mają wynosić 5,1 proc. (wcześniej: 4,6 proc.), w 2025 roku mają spaść do 3,9 proc. (wcześniej: 3,4 proc.), a na koniec 2026 roku oprocentowanie ma spaść poniżej 3 proc. (dokładnie 2,9 proc.). To zaś oznacza, że zdaniem członków FOMC nie ma co liczyć na dynamiczne luzowanie polityki monetarnej w nadchodzących kwartałach.
Na uwagę zasługuje również znaczące podniesienie projekcji realnego wzrostu gospodarczego w 2023 roku, względem czerwcowej - wzrost realnego PKB ma w tym roku wynieść aż 2,1 proc. (wobec wcześniejszych 1 proc.) oraz 1,5 proc., w porównaniu do czerwcowych projekcji na poziomie 1,1 proc.
I to właśnie wrześniowe projekcje FOMC, a konkretnie ich dość jastrzębi charakter, wskazujący na wolniejsze od wcześniejszych oczekiwań cięcie stóp procentowych, umocniły dolara - kurs EUR/USD zanotował gwałtowny spadek o niemal 0,5 proc. Notowania zaliczyły spadek do poziomu 1,06735. Za 1 dolara trzeba zapłacić ponad 4,31 złotego, choć przed ogłoszeniem decyzji FOMC kurs znajdował się poniżej granicy 4,30.
Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!
Istotne zmiany w projekcjach. #FED wybił z głowy rynkowi mocne cięcie w 2024 r. przy wyższych prognozach dla PKB i silniejszym rynku pracy. pic.twitter.com/DNshP54MJJ
— Daniel Kostecki, CAI (@Dan_Kostecki) September 20, 2023