• Odbierz prezent
PILNE: stopy procentowe w Wielkiej Brytanii poszły w górę! Jak zareagował kurs funta (GBP) do dolara (USD) i innych walut? Są zmiany na FX
fot. PILNE: stopy procentowe w Wielkiej Brytanii poszły w górę!

Na tę wiadomość rynek oczekiwał z niecierpliwością. W ostatnim czasie poznaliśmy decyzję banku centralnego w sprawie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii.

 


Zobacz, jakie publikacje makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynki! Śledź kalendarz ekonomiczny i nie przegap istotnych danych
---
Ranking Brokerów Forex. Wybór brokera to jedna z najważniejszych decyzji, którą jako inwestor musisz podjąć. Wybierz rozsądnie. Zobacz nasz aktualny ranking brokerów
---
Kalkulator walut. Sprawdź aktualne kursy średnie NBP, przelicza waluty, zobacz ile warto jest Twój kapitał w jednej z 36 innych walut obcych. Skorzystaj z naszego kalkulatora walutowego!

 

 

Zobacz też: Stopy procentowe w USA w górę! Jak zareagował kurs dolara (USD) na decyzję Fed?

 

W czwartek o godzinie 13 ogłoszono decyzję w sprawie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Stopy procentowe zostały podniesione o 50 punktów bazowych do poziomu 1,75%, co było zgodne z oczekiwaniami analityków. Za podwyżką stóp procentowych głosowało wszystkich 9 członków posiedzenia.

Jest to już szósta z rzędu podwyżka stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Poprzednia podwyżka miała miejsce w czerwcu. Wówczas Bank Anglii podniósł stopę procentową  o 25 punktów bazowych do poziomu 1,25%. Podwyżki stóp procentowych są reakcją banku centralnego na rosnącą inflację. Przekroczyła ona 9% i jest najwyższa od 40 lat. Szczególnie rosną ceny energii i paliw.

 

Analitycy Banku Barclays spodziewają się kolejnej podwyżki stóp procentowej we wrześniu. Według nich najprawdopodobniej wyniesie 25 pb.

 

Co z kursem funta?

Analitycy spodziewali się, że gdyby podwyżka okazała się mniejsza od oczekiwań i wyniosła 25 pb, wówczas można byłoby spodziewać się spadku kursu funta. Jeśli natomiast byłaby zgodna z oczekiwaniami lub wyższa, wówczas brytyjska waluta mogłaby się umacniać. Niektórzy jednak nie wykluczali też spadków, gdyby podwyżka stóp procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku.

W reakcji na decyzję banku centralnego, na rynku walutowym nastąpiły zmiany. Funt brytyjski zaczął tracić względem pozostałych walut. W tym momencie kurs funta do dolara (GBP/USD) spadł poniżej 1,2150. 

Wykres kursu funta do dolara GBP/USD

Wykres kursu funta do dolara (GBP/USD)

Kurs euro do funta (EUR/GBP) wzrósł nieco powyżej 0,84. Funt brytyjski osłabił się również względem złotego. W tym momencie za funta płacimy 5,6165 PLN.

 

Zobacz też: „Nie ma prawie żadnych wątpliwości, że funt będzie dalej spadał”

 

 

Co powiedział Bank Anglii?

Obecnie inflacja w Wielkiej Brytanii przekracza 9%. Bank Anglii spodziewa się, że do końca roku może sięgnąć 13%. Szczególnie zwrócił uwagę na rosnące ceny energii, które odbijają się na sytuacji gospodarstw domowych. Poinformował również, że w najbliższym roku brytyjska gospodarka ulegnie skurczeniu. Bank centralny dodał jednak, że w ciągu najbliższych dwóch lat spodziewa się powrotu do celu inflacyjnego na poziomie 2%. "To, co stanie się w najbliższych miesiącach ze stopami procentowymi, będzie zależało od tego, co zdarzy się w brytyjskiej gospodarce."

 

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk