• Odbierz prezent
PILNE: Stopy procentowe w Strefie Euro w górę, pierwsza podwyżka od 2011 roku! Sprawdź, jak zareagował kurs euro (EUR) do dolara (USD)
fot. PILNE: Stopy procentowe w Strefie Euro w górę, pierwsza podwyżka od 2011 roku!

W czwartek poznaliśmy długo oczekiwaną decyzję o stopach procentowych w Strefie Euro.

 


Zobacz, jakie publikacje makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynki! Śledź kalendarz ekonomiczny i nie przegap istotnych danych

 

 

W czwartek o godzinie 14.15 poznaliśmy decyzję EBC dotyczącą stóp procentowych w Strefie Euro

 

Podwyżka stóp procentowych wyniosła 0,50%. Jest to wyższy wzrost niż zakładała prognoza. Spodziewano się bowiem podwyżki o 0,25%.

Stopa depozytowa już nie będzie ujemna. Wzrośnie do 0% z wcześniejszego poziomu -0,50%.

 

Zobacz także: stopy procentowe w USA w górę! Sprawdź, jaka była reakcja kursu dolara

 

 

Czego spodziewali się analitycy?

Ostatnia podwyżka stóp procentowych miała miejsce w lipcu 2011 roku. Od tej pory EBC niezmiennie utrzymywał zerowe stopy procentowe. Tak było jeszcze w czerwcu, jednak już wówczas EBC zapowiedział podwyżki stóp procentowych w lipcu i wrześniu. W sierpniu nie będzie posiedzenia w tej sprawie.

 

EBC zapowiedział w czerwcowym komunikacie:

"Rada Prezesów zamierza podnieść podstawowe stopy procentowe EBC o 25 pkt bazowych na swoim posiedzeniu w sprawie polityki pieniężnej w lipcu.” Bank centralny dodał też, że wrześniowa podwyżka będzie zależna od średniookresowych perspektyw inflacji.

Analitycy już wcześniej uważali, że EBC podwyższy stopy procentowe, by zahamować wzrost cen w Strefie Euro. Szacowana podwyżka stóp procentowych miała wynieść 25 pb, zgodnie z zapowiedzią banku centralnego. Jednak niektórzy analitycy sądzili, że może to być nawet 50 pb.

 

Portal Business Insider informował, że zdaniem ekonomistów Banku Millennium:

„Podwyżka o 50 pb jest zasadna, zważywszy na skalę wzrostu cen, słabość kursu euro względem dolara, spóźnioną reakcję na brak realizacji celu inflacyjnego oraz bilans czynników ryzyka dla procesów inflacyjnych skierowany w górę. Warto zauważyć przy tym, że kraje strefy euro, gdzie inflacja jest wyższa niż 8,6 proc. rok do roku, stanowią większość.”

Za scenariuszem podwyżki stóp procentowych przemawiała rosnąca inflacja. Warto wspomnieć, że we wtorek podano dane o inflacji w Strefie Euro, która w czerwcu wyniosła 8,9% w ujęciu rocznym. Innym istotnym czynnikiem, przemawiającym za podwyżką stóp procentowych, o którym wspominali analitycy, jest osłabienie euro względem dolara. Nie bez znaczenia są też obawy o dalsze dostawy gazu z Rosji.

 

Zobacz także: EBC rozpoczyna cykl podwyżek stóp procentowych - analiza i komentarz

 

Jak zareagował kurs euro do dolara (EUR/USD)?

Po publikacji decyzji EBC kurs euro do dolara (EUR/USD) wyraźnie rośnie i powraca powyżej 1,0200. Informacja o wyższej od oczekiwań podwyżce stóp procentowych w Strefie Euro sprzyja wspólnej europejskiej walucie.

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk