• Odbierz prezent
PILNE! Produkcja przemysłowa w Polsce grudzień 2022 - dane GUS rozczarowują!
fot. freepik.com

Produkcja przemysłowa w grudniu 2022 r. wzrosła o 1% r/r, w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o -6,4% - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Prognoza zakładała wzrost produkcji o 1,4% r/r, po wzroście aż o 4,6% w listopadzie. Przypomnijmy, że jeśli chodzi o ujęcie m/m, to w listopadzie produkcja przemysłowa urosła o 2,9%.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w grudniu 2022 r. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 5,6% wyższym, niż w analogicznym miesiącu 2021 r. i o 0,7% wyższym w porównaniu z listopadem 2022 r. – podał GUS.

Spośród głównych grupowań przemysłowych w grudniu 2022 r. odnotowano wzrost w skali roku produkcji dóbr inwestycyjnych – o 10,7%, oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 8,9%, wynika z danych urzędu. Zmniejszyła się natomiast produkcja dóbr związanych z energią – o 11,9%, dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 7,9% oraz dóbr zaopatrzeniowych – o 2,5%, podaje GUS.

FXMAG makroekonomia pilne! produkcja przemysłowa w polsce grudzień 2022 - dane gus rozczarowują!  czy w 2023 roku w polsce będzie recesja, dezinflacja, dezinflacja co to jest, dezinflacja w polsce, najnowsze dane gusu, produkcja dane, produkcja dane grudzień 2022, produkcja polska, produkcja przemysłowa 2022, produkcja przemysłowa dane grudzień 2022, produkcja przemysłowa w grudniu 2022, produkcja przemysłowa w grudniu 2022 r, przemysł dane, recesja w polsce,produkcja przemysłowa 1Źródło: GUS

 

Według wstępnych danych GUS, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie Polski przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w grudniu 2022 r. była niższa o -0,8% r/r, oraz wyższa o 17,3% w stosunku do listopada 2022 roku.

Ceny produkcji przemysłowej w grudniu 2022 r. wzrosły o 20,4% r/r, w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,5%. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 19,4% r/r, po zwyżce o 20,8% w listopadzie.

Zobacz również: Kalendarz makroekonomiczny: Chiny poza rynkiem. Dalsze spowolnienie w USA?

 

Produkcja przemysłowa w grudniu 2022 - komentarze analityków

Oczywiście, takie rozczarowujące dane wywołały lawinę różnorakich komentarzy ze strony ekspertów, analityków i ekonomistów. Poniżej prezentujemy kilka najciekawszych z finansowego Twittera.

Analitycy Banku Pekao nie ukrywają, że powiało pesymizmem, i cały I kwartał 2023 może być na minusach…

Analitycy XTB zwrócili uwagę, że paradoksalnie są to dobre dane dla rynków kapitałowych, sprzyjające dezinflacji:

Ekonomiści PIE wskazują, że tendencja spadkowa w zakresie produkcji przemysłowej ma charakter ogólnoeuropejski – osłabienie widoczne jest też w Niemczech i pozostałych krajach regionu Europy Środkowej.

Ekonomiści mBanku poczuli się skołowani dzisiejszymi odczytami…

Zobacz również: To był najgorszy rok dla amerykańskiego rynku nieruchomości od 2009 roku!


Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk