• Odbierz prezent
PILNE: potężny wzrost zatrudnienia w USA! Raport Non Farm Payrolls (NFP) mocno zaskoczył! Sprawdź, jak zareagował kurs dolara (USD) na najważniejsze dane tego tygodnia
fot. PILNE: potężny wzrost zatrudnienia w USA! Raport Non Farm Payrolls (NFP) mocno zaskoczył!

Już prawie weekend, jednak rynki nie próżnują. W ostatnim czasie poznaliśmy dane z amerykańskiego rynku pracy. Najważniejsza z nich jest zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Opublikowane dane okazały się potężnym zaskoczeniem dla rynków.

 


Zobacz, jakie publikacje makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynki! Śledź kalendarz ekonomiczny i nie przegap istotnych danych
---
Ranking Brokerów Forex. Wybór brokera to jedna z najważniejszych decyzji, którą jako inwestor musisz podjąć. Wybierz rozsądnie. Zobacz nasz aktualny ranking brokerów
---
Kalkulator walut. Sprawdź aktualne kursy średnie NBP, przelicza waluty, zobacz ile warto jest Twój kapitał w jednej z 36 innych walut obcych. Skorzystaj z naszego kalkulatora walutowego!

 

 

W piątek o godzinie 14.30 napłynęły dane z amerykańskiego rynku pracy. Dane dotyczące NFP zaskoczyły rynek. Wzrost zatrudnienia w sektorach pozarolniczych w lipcu wyniósł 528 tys., co jest wynikiem znacznie lepszym od oczekiwań. Analitycy spodziewali się wzrostu o 250 tys. Poprzednio wzrost wyniósł 372 tys.

Stopa bezrobocia za lipiec w USA wyniosła 3,5%, co jest wynikiem lepszym od prognozy, która zakładała 3,6%. W poprzednim miesiącu stopa bezrobocia wynosiła 3,6%.

Przeciętna stawka godzinowa w lipcu wzrosła o 0,5% m/m. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,3%. W ujęciu rocznym wzrost stawki godzinowej wyniósł 5,2%. Prognoza zakładała wzrost o 4,9%. Przeciętny tygodniowy czas pracy wyniósł 34,6 godzin.  

 

Czym jest NFP?

NFP (non-farm payrolls) to istotna część comiesięcznego raportu z amerykańskiego rynku pracy. Ukazuje zmianę liczby zatrudnionych w ciągu ostatniego miesiąca w sektorach innych niż rolnictwo.

Comiesięczny raport zawiera również informację o stopie bezrobocia, zmianach wynagrodzenia za pracę oraz przeciętny tygodniowy czas pracy podawany w godzinach.

Zazwyczaj odczyt lepszy od prognozy sprzyja umacnianiu się dolara, a niższy od oczekiwań może przełożyć się na spadek kursu amerykańskiej waluty. Dzisiejsze dane napełniły optymizmem co do kondycji amerykańskiej gospodarki, toteż kurs dolara zaczął rosnąć. Zatrudnienie w USA wróciło bowiem do poziomu sprzed pandemii.

 

Kurs dolara mocno w górę

W reakcji na znacznie lepsze od oczekiwań dane dolar zaczął umacniać się względem pozostałych walut. Po godzinie 14.30 kurs najpopularniejszej pary walutowej euro do dolara (EUR/USD) spadł poniżej 1,02.

Wykres kursu euro do dolara EUR/USD

Wykres kursu euro do dolara EUR/USD

 

Dolar umocnił się też względem polskiego złotego. W tym momencie za dolara płacimy 4,63 PLN.

Dolar zyskuje ponad 1% względem jena japońskiego. W tym momencie kurs dolara do jena (USD/JPY) sięga powyżej 134,50.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk