• Odbierz prezent
Oczekiwania inflacyjne w USA – są najnowsze dane! Zobacz jak reaguje kurs dolara amerykańskiego (USD)!
fot. freepik.com

Nastroje amerykańskich konsumentów są lepsze niż prognozowano, choć spadły na 6-miesięczne minimum. A ich oczekiwania inflacyjne są niższe, niż prognozowano. Tak wynika z dzisiejszej publikacji finalnego odczytu raportu Uniwersytetu Michigan. Dolar (USD) zareagował na odczyt neutralnie.

Sprawdź również: Czy recesja w USA już nadeszła? Dla wielu znanych analityków to byłaby dobra wiadomość dla rynków

 

  • Nastroje Amerykanów są na 6-miesięcznym minimum, ale okazały się w maju lepsze od oczekiwań - wynika z raportu Uniwersytetu Michigan.
  • Oczekiwania inflacyjne Amerykanów idą w dół.
  • Amerykanie obawiają się długiej recesji i problemów rządu USA w wypłacalnością.

 

Finalny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan za maj 2023 wyniósł 59,2 pkt., prognozowano 58,0 (poprzednio: 57,7). Oczekiwania inflacyjne w zakresie 1 roku wyniosły 4,2%, podczas gdy oczekiwano 4,5%. Oczekiwania 5-10 lat wyniosły 3,1% (oczekiwano 3,1%).

 

 

To oznacza, że sentyment amerykańskich konsumentów spadł na 6-miesięczne minimum. Jednakże, okazał się lepszy od oczekiwań.

 

 

Czego obawiają się amerykańscy konsumenci

Jak wynika z publikacji uczelni z Michigan, Amerykanie do długiej listy obaw dodali w maju kwestię ewentualnych problemów rządu USA z wypłacalnością. Wciąż bawiają się również, że recesja w Ameryce będzie długa i głęboka.

Co jednak ciekawe, spadają oczekiwania inflacyjne Amerykanów. W wynikach badania - a dokładniej w odpowiedziach ankietowanych - widać również konstatację z faktu, że mają oni pracę, a ich dochody są stałe.

Ekonomista Nick Timiraos zwrócił uwagę na Twitterze, że odczyty spadają z rekordowo wysokich poziomów.

 

 

Indeks Uniwersytetu Michigan powstaje na podstawie ankiety telefonicznej, przeprowadzanej na grupie 500 amerykańskich gospodarstw domowych. W ramach ankiety ich przedstawiciele mają ocenić bieżące warunki ekonomiczne oraz przedstawić oczekiwania co do przyszłości. To pomaga ocenić potencjał nabywczy amerykańskich konsumentów.

Indeks publikowany jest dwa razy w miesiącu. Pierwszy odczyt w połowie miesiąca jest uznawany za wstępny, drugi jest traktowany jako dane finalne.

Zobacz również: Wzrost PKB w USA wciąż rozczarowuje! Kurs dolara kontynuuje mocne wzrosty

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk